Yaşam

Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü deprem bölgesindeki etkinliklere devredilecek

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi’nin bağışlarıyla hayata geçirilen Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü, İstanbul’da etkinliklerini yürütecek olan Atta Şenlik ve Mordem Sanat’a verilecek. bu yıl deprem bölgesi

Atta Şenlik, Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü’nden yola çıkarak deprem bölgesinde yaşayan genç oyuncularla yeni bir çocuk oyunu üretecek. Hatay, Antep, Diyarbakır, Maraş ve Malatya başta olmak üzere depremden etkilenen illerde Ekim 2023’te sahnelenecek olan “Kabuk” adlı oyun, 27 Kasım’da İstanbul’da seyirciyle buluşacak. İstanbul Tiyatro Festivali.

El ele vermenin gücüne dair şiirsel bir performans olan The Shell, uzak diyarlardan gelen üç uykusuz kardeşin dev bir deniz kabuğunun keşfiyle sürprizlerle dolu yolculuklarını anlatacak.

Semih Ali Aksoy’un yazıp yöneteceği oyunun yapımcılığını Atta Şenlik ve festivalin kurucusu Hakan Silahsızoğlu üstleniyor.

Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası bebekler ve çocuklar sanat festivali olan Atta Festivali, her yıl 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde İstanbul’da düzenleniyor. Atta, festivalin yanı sıra uluslararası işbirlikleriyle çocuklar için kaliteli çocuk tiyatroları üretiyor ve bunları yıl boyunca Türkiye’nin farklı şehirlerinde sahneliyor.

Kabuk için döküm seçmeleri 4-5-6 Ağustos tarihlerinde Adana’da yapılacak.

Shell adlı çocuk oyununda rol alacak 1 kadın ve 2 erkek oyuncu seçmeleri 4-5-6 Ağustos tarihlerinde Adana’da yapılacak. Başvuru formu için: https://tinyurl.com/4k3uyk4k

MORDEM SANAT ATÖLYELERİ DESTEKLENECEK

Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü’nün bir kısmı, gençlik ve çocuk tiyatrosu alanında çalışacak genç tiyatrocular için çalışan Mordem Sanat’ın Adıyaman, Maraş ve Hatay’da gerçekleştireceği atölye çalışmalarını desteklemek için kullanılacak.

Mordem Sanat, İsveç Enstitüsü Yaratıcı Güç Programı kapsamında, Kadir Has Üniversitesi (İstanbul), K2 Urla Breathing Space (İzmir) ve Unga Klara (Stockholm) işbirliğiyle “ACT-Artistic Freedom and Child and Youth Perspective” başlıklı in Art in Turkey” projesi kapsamında atölye çalışmaları düzenliyor.

2017 yılında Diyarbakır’da sanatın farklı dallarında sürdürülebilir çalışmalar yürüten zanaatkârlarla bir kolektif olarak kurulan Mordem Sanat ve Ekolojik Yaşam Derneği, sanatın birçok alanında uluslararası gösterimler, performanslar, paneller ve seminerler düzenliyor. festivaller, stantlar ve konserler.

2018’DEN BERİ 22 TİYATRO DESTEKLENDİ

Tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi’nin bağışlarıyla hayata geçirilen ödül, 2018 yılından bu yana her yıl yapımları ve yenilikçi yaklaşımlarıyla tiyatromuzun gelişimine katkıda bulunan tiyatro topluluklarına veya kişilere veriliyor.

İKSV, çağdaş kültürümüzün gelişimine büyük katkıları olan iki ustaya verdiği bu ödülle genç tiyatro gruplarını ve sahne sanatları alanında üretim yapan sanatçıları destekleyerek Türkiye’de bu alanda yeni ve nitelikli yapımların gerçekleştirilmesini teşvik etmeyi amaçlıyor. tiyatro. 2018 yılından bu yana 22 tiyatro topluluğu bu ödülle desteklenmiştir.

Başkanlığını İKSV Genel Müdürü Görgün Taner’in yaptığı ödülün seçici kurulunu çevirmen ve tiyatro eleştirmeni Seçkin Selvi, oyuncu Selçuk Sistem, oyuncu ve eğitmen Tilbe Saran ile oyuncu, senarist ve girişimci Mert Fırat oluşturuyor. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu