Haber

Tepebaşı Belediyesi Üreticilere Tarımsal Hastalık Uyarısı Verdi

Tepebaşı Eskişehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Tahmin ve Erken Uyarı Sistemleri Projesi, Eskişehirli üreticileri tarımsal hastalık ve zararlılara karşı uyarıyor. 2023 üretim sezonunda dokuz farklı hastalık türü konusunda üreticiler uyarıldı.

TepebaşıBelediye, BEBKA 2022 Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında hayata geçirdiği Tarımsal Üretimde Hasar ve Erken Uyarı Sistemleri Projesi ile örnek çalışmalara imza atmaya devam ediyor. EskişehirTürkiye’de ilk kez uygulanan ve beş farklı noktada kurulan Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı İstasyonları, üreticinin herhangi bir hastalık veya meteorolojik olaya karşı önceden uyarı vererek önlem almasına olanak sağlıyor.

Proje ile elma karası hastalığı, sarı pas hastalığı, soğan tüylü küf enfeksiyonu, elma iç kurdu zararlısı, ceviz antraknozu hastalıkları enfeksiyonu, domates yaprak lekesi hastalığı, domates tüylü mildiyö, nohut antraknozu, domates güvesi ve şeker pancarı yaprağına karşı uyarı verildi. 2023 üretim döneminde leke hastalığı.

Tepebaşı Belediyesi ekipleri, Öngörü ve Erken Uyarı Sistemleri ile elde edilen bilgilerin yanı sıra saha gözlemleri sonucunda hastalık ve zararlılara karşı kimyasal çalışmalar yaptı. 2023 yılı boyunca 9 farklı hastalık türü için Tepebaşı ilçesindeki üreticilere uyarı SMS’leri gönderilirken, üreticiler de desteklerinden dolayı Tepebaşı Belediyesi’ne teşekkür etti.

Kurulan Tarımsal Hasar ve Erken Uyarı İstasyonları hakkında detaylı bilgi almak isteyenler 0 (222) 211 40 00/8919 numaralı telefonu arayarak yetkililere ulaşabilirler.

Kaynak: ANKA / Ekonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu