Haber

Konut fiyatları tercihleri ​​olumsuz etkiliyor!

İSTANBUL (İGFA) –17-18 Haziran tarihlerinde ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversite tercih döngüsü başladı.

Türkiye’deki anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite gibi tüm eğitim kurumlarını listeleyen ve üniversiteler için her yıl binlerce aday öğrenci talebi alan Kriptooku.com, 2015 yılına kadar devam edecek tercih maratonuna ilişkin çarpıcı bir rapor yayınladı. 8 Haziran.

YKS sonuçlarının açıklandığı günden bu yana Belgeoku.com’dan gelen 8 bini aşkın talep incelenerek hazırlanan trend raporu, vakıf üniversitelerinin artan fiyatları nedeniyle 2023 yılı kontenjanlarında büyük boşluklar olabileceğini gösteriyor.

Buna göre 2022’de yüzde 83 olan uzlaşma oranının bu yıl yüzde 75’e gerilemesi bekleniyor. 2023 YKS’ye giren ve puanı hesaplanan öğrencilerin yerleştirme oranının yüzde 25 civarında olabileceği görülüyor. Bu veriler gösteriyor ki YKS’yi alan her 4 öğrenciden sadece 1’i üniversiteye yerleşebiliyor. Türkiye’de özellikle son dönemde artan kira ve konut fiyatları, öğrencilerin şehir dışındaki üniversitelerde okuma planlarını olumsuz etkiliyor. Kariyeroku.com’un verileri, şehir dışındaki üniversite tercihlerinin üçte iki oranında azalabileceğini gösteriyor.

Platform üzerinden yapılan aday öğrenci başvurularına göre; 2023 yılının en çok tercih edilen bölümlerinin başında bilgisayar mühendisliği, tıp ve hukuk bölümleri yer alıyor. Geçen yıl yüzde 99’un üzerinde yerleşim oranı olan parçalara bu yıl da rağbet olması bekleniyor. Mühendislik alanındaki bölümler yoğun talep görürken, harita mühendisliği gibi daha az bilinen bölümlerde ciddi bir kontenjan boşluğu olacağı öngörülüyor.

DEPREM MAĞDURLARINA BURS İSTEYENLER

Bu arada, 2023 yılı için yeniden yerleşim eğilimleri, depremzedelerin yoğun bir şekilde burs aradığını ortaya koyuyor. Buna göre, beklenen puan ve sıralamalara ulaşamayan depremzedelerin vakıf üniversiteleri aracılığıyla burs başvurusunda bulundukları görülmektedir. Depremzedelerin Söyleoku.com üzerinden başvurdukları üniversiteler her talebi dikkatle incelese de burs konusunda devlet desteğine büyük ihtiyaç olduğu ortaya çıktı.

haber-ferizli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu