Haber

İstanbul’un Su İhtiyacı: Barajlar Kritik Seviyede

İstanbul’un su gereksinimini karşılayan Kazandere, Pabuçdere ve Istrancalar barajlarındaki doluluk oranı yüzde 25’in altına düştü. Pabuçdere barajı kuruma noktasına ulaşırken, İstanbul’un su ihtiyacının sağlandığı 10 barajın genel doluluk oranı ise yüzde 36,87’ye indi.

Son bilgileri İSKİ açıkladı

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSKİ) resmi internet sitesindeki verilere göre, Kırklareli’nin Vize ilçesi hudutları içinde bulunan ve Trakya’dan İstanbul’un su muhtaçlığını karşılayan Kazandare, Pabuçdere ile Istrancalar’da eylül ayında yüzde 50 civarında olan doluluk oranı yüzde 25’in altına düştü. 

Kazandere’nin doluluk oranı yüzde 17,82’ye, Pabuçdere’nin yüzde 3,35’e Istrancalar Barajı’nın ise yüzde 23,65’e düştü. 

Pabuçdere Barajı kuruma noktasına gelirken, Kazandere’nin ise büyük kısmı kurudu.

‘Son yılların ne kötü seviyesi’

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, barajlarda son yılların en düşük düzeyinin yaşandığını söyledi. 

Kuraklığın devam ettiğini ve tesirini de gösterdiğini belirten Tecer, ‘Bu barajlardaki su düzeylerine de yansıyor. Son yılların en düşük düzeylerini görmüş durumda bilhassa bu bölgede. Natürel bunun global iklim değişikliğiyle direkt bağlı olduğunu kıymetlendiriyoruz. Lakin bunu tekraren söylememize ve zikretmemize, uzmanların bu hususta rapor yayınlamalarına karşın şunun farkında değiliz. Yani iklim değişikliği dediğimiz şey aslında çevresel sorunların bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. Biz karbon emisyonlarını salmaya, iklim değişikliğine sebep veren sera gazlarının konsantrasyonlarını artırmaya devam ediyoruz. İklim değişikliği nedeniyle düşen yağışlar kuraklıklarda başta bu bölge olmak üzere bütün dünyada yaşantımızı direkt etkileyecek şeyler. Ziraî alanda kullandığımız, tükettiğimiz suların ölçülerin düşmesinde sanayi üretiminde kuraklığın tesirini çok dramatik bir formda yaşayacağız. Lakin bunlarla iklim değişikliğinin sonuçlarıyla yaşayacak hususlarla adaptasyon sağlayabilecek bir ömür biçimine, üretim biçimine dönmemiz gerekiyor. Bilhassa bu bölgede, yani Kazandere, Pabuçdere son yıllarda en düşük düzeylerini gördü. En son 2020 yılında bu türlü olmuştu. Geçen yıl yağan yağışlar biraz düzeldi. Ancak 2022 yılında hala kuraklık devam ediyor. Bundan etkilenmeyecek formda bir yaşamsal dönüşüm oluşturmamız, plan, proje strateji geliştirmemiz gerekiyor tarım kesiminden sanayi kadar. Konutlarda kullandığımız suların tüketim biçimine kadar topyekun bir zihniyet değişikliğiyle iklim değişikliğinin sonuçlarından en az etkilenebilecek bir döngüye girmemiz gerekiyor‘ diye konuştu.

Genel baraj doluluk oranları da kritik seviyede

İstanbul’un su gereksinimini karşılayan barajların genel doluluk oranı yüzde 36,87 oldu. 

Barajların doluluk oranları şöyle:

Ömerli: 39,30

Darlık: 38,34

Elmalı: 40,83

Terkos: 41,45

Alibey: 19,87

Büyükçekmece: 43.62

Sazlıdere: 42.47

Istrancalar: 23.65

Kazandere:17.82

Pabuçdere:3.35

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu