Haber

Gazze Kızılayı Başkanı: Hastaneler toplu mezara dönüşmek üzere

Morad, “ Üç günde 50 TIR insani yardım Gazze’ye girdi. Elbette bu yeterli değil. 18 gün süren bombardıman ve ablukanın ardından yerel pazarda neredeyse hiçbir şey kalmamıştı. Çok sayıda mağaza, eczane ve depo yıkıldı” söz konusu.

Beşar Morad’a göre insani yardım malzemelerinin ulaştırılmasının lojistiği karmaşık ve uzun sürüyor. Yardımlar önce Mısır ve Filistin Kızılayı’ndan kamyonlarla taşınırken, daha sonra UNRWA’nın (BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı) Deir al Balah’taki deposuna naklediliyor ve burada dağıtıma devam ediliyor. uluslararası kuruluşlar ve temsilciler. Ayrıca tüm yardımlar İsrail yetkilileri tarafından dikkatle kontrol ediliyor.

Morad, hastanelerin acil oksijen tüpüne ihtiyacı olmasına rağmen bu nedenle oksijen tüpü taşıyan bir kamyonun geri gönderildiğini vurguluyor.

Gazze’nin ihtiyaçlarını önem sırasına göre gruplandırılabileceğini belirten Morad, şöyle konuştu:

“Birincisi güvenlik. 4. Cenevre Sözleşmesi’ne ve uluslararası insan hakları hukukuna aykırı olarak konutlar ve siviller bombalanıyor. 18 günde 5.400’den fazla sivil öldürüldü. Yaralı sayısı ise 16 binin üzerinde.
İkincisi ise yakıt. Sağlık Bakanlığı, önümüzdeki 2 gün içinde hastanelerin yakıt sıkıntısı nedeniyle çalışmayı durdurabileceği uyarısında bulundu. Bombalamanın ilk gününden itibaren elektrikler kesildi ve bu dönemde hastaneler jeneratörle çalışabiliyordu. Ancak yakıtın bitmesi artık hastaneleri toplu mezarlara çevirme tehlikesiyle karşı karşıya.
Üçüncüsü ilaç ve sarf malzemeleri. Sarf malzeme, ilaç ve cerrahi aletlerin alımında büyük sıkıntı yaşıyoruz. Yaralı sayısı hastane kapasitesinin çok üzerinde. Yanıkları tedavi edecek ilaçlarımız bitti ve ikinci ve üçüncü derece yanığı olan çok sayıda hastamız var.

Dördüncüsü içme suyu. Su pompaları kapatıldı. Yerel halkın kullandığı yerel su kaynakları artık oldukça kirli. İnsanların başka seçeneği yok ve kirli su içiyorlar.”

Hastanelerdeki duruma ilişkin Beşar Morad, hastaların hastane duvar kenarlarında, koridorlarda ve çadırlarda yatırıldığını, yeterli ameliyathane, anestezi, ekipman, doktor ve hemşirenin bulunmadığını, doktorların ve sağlık çalışanlarının ellerinden geleni yaptığını vurguladı. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu