Ekonomi

CHP’de milletvekili sayısı bir önceki dönemin altında kaldı.

DEVA, SP, Gelecek ve DP’den oluşan ortak listeyle seçime giren CHP, Meclis’e 167 milletvekili çıkarmayı başardı. Böylece milletvekili sayısı bir önceki seçimlere göre 22 arttı. Ancak yeni yasama döneminde ittifak ortağı partilerin milletvekillerinin ayrılarak kendi partilerine geçmesiyle birlikte CHP’nin milletvekili sayısı bir önceki dönem olan 146’nın altında kalacak.

33 milletvekili ayrılacak

DEVA, Gelecek ve SP’den 13’er olmak üzere toplam 33 milletvekili CHP saflarından çıkarıldı. Böylece CHP’nin milletvekili sayısı 135 olacak. GÜZEL Parti ise bir önceki dönemin oy oranını korurken milletvekili sayısını 1 artırarak 44’e çıkardı.

İyi Parti bir milletvekili artırdı

24 Haziran 2018 seçimlerinde İYİ Parti yüzde 10 oyla 43 milletvekili çıkardı. 2018 seçimlerinde 4 milyon 959 bin 403 seçmen UYGUN Partisi’ni destekledi. Bu seçimde ÂLÂ Partisi, belirsiz sonuçlara göre yüzde 9.87 oya ulaştı ve 44 milletvekilini Meclis’e gönderdi.

Başkanlık Divanı’ndaki 15 kişiden 3’ü Meclis’e giremedi.

Başkanlık Divanı’nda milletvekili aday listesinde yer alan 15 kişiden 3’ü Meclis’e giremedi. Kadın Politikaları Lideri Ünzile Yüksel, Eğitim Politikaları Lideri Sevinç Atabay ve Hukuk ve Adalet Politikaları Lideri Bahadır Fazilet Akşener’in seçilmemiş kadrolarıydı.

haber-hacilar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu