Haber

Urfa’da Zeren Ertaş’a protesto: ‘Verdiğiniz yorgan kefen oldu’

Fatma Keber

Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bölümler öğrencisi Zeren Ertaş (22), 25 Ekim’de Aydın Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda asansörün arızalanması sonucu hayatını kaybetti.

İlgili Makaleler

Zeren Ertaş için bugün Urfa’da protesto eylemi düzenlendi.

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurdunda kalan bir grup öğrenci, bugün akşam saatlerinde üniversite kampüsünde protesto eylemi yaptı. Yaklaşık 150-200 kişilik bir grup, sloganlar atarak KYK yurtlarının bulunduğu alana yürüdü.
“Bana verdiğin yorgan kefen oldu”, “Yurttayım anne merak etme”, “Susma, sen kaldığın sürece sıra sana gelecek” gibi sloganlar attılar. sessiz”, alkışlar ve ıslıklarla.

Yürüyüş polisin engellemesine rağmen devam etti. Öğrenciler yurt önünde yaptıkları açıklamayla yürüyüşlerini sonlandırdı.

Açıklamada, “Yurt yetersizliği nedeniyle KYK yurtları, yurt ve özel yurtlarda çok kötü şartlarda kalan, baskılar nedeniyle intihara ve ölüme sürüklenen başta Zeren Ertaş olmak üzere tüm dostlarımız için buradayız. Çok öfkeliyiz, bugün arkadaşımızı son yolculuğuna uğurluyoruz. Artık onun yaşayamadığı hayat bizimdir.” “Bundan sonra onun sorumluluğunun bilinciyle hareket edeceğiz ve hesabını verene kadar durmayacağız.”

‘İŞLEM VEYA İŞLEM YOK’

Açıklamada öğrenciler, yaptıklarından dolayı işaretlenecekleri endişesini dile getirerek taleplerini şöyle aktardılar:

– Yürüyüşe katılan hiçbir öğrenciyi kayıt altına almayın ve kovuşturma yapmayın,
– Yurtların kapasitesi artırılmalı,
– Kafeterya sorunu çözülmeli, sineklere ilaçlama yapılmalı,
– Sokak köpeklerine karşı önlem alın.

‘ÜLKEMİZDE ENGELLER VARDI’

Öte yandan öğrencilerin eylemi sırasında yurttaki diğer öğrencilerin eyleme katılmasının engellendiği belirtildi.

Eylemi başlatan öğrencilerden biri, “Sesimizi duyurmaya çalıştık, ilk başta 6-7 kişiydik. Polis geldi ama biz korkmadık ve devam ettik. “Yurtta engeller vardı, arkadaşlarımız yurttan çıkıp yanımıza gelmek istediler ama izin vermediler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu