Ekonomi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Kurtulmuş, Çanakkale’de Kale Fabrikası 66. Seramik Bayramı Töreni’nde konuştu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş, “Türk Yüzyılı hedefini sadece bir siyasi partinin veya sadece bir siyasi programın hedefi olarak değil, 85 milyon insanın ortak milli hedefi olarak kabul edeceğiz. Türkiye’nin yüz yılı, teknolojide, sanayide, Ar-Ge’de, özellikle yüksek teknolojilerde, eğitimde, bilimde, sanatta, teknolojide ve özellikle uluslararası ilişkilerde güçlü bir Türkiye’nin yüzyılı olacaktır.” söz konusu.

Kurtulmuş, Kale Grubu’nun Çanakkale’nin Çan ilçesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın katılımıyla düzenlediği “66. Yıl Seramik Günü” etkinliğinde yaptığı konuşmada Kale Grubu’nun başarısında emeği geçenleri tebrik etti.

108 yıl önce dünyanın en destansı kurtuluş çabalarından birinin Çanakkale’de verildiğini hatırlatan Kurtulmuş, Çanakkale’nin diriliş destanının yazıldığı kutsal bir şehir olduğunu vurguladı.

Türk milletinin o dönemdeki tüm zorluklara rağmen dimdik ayakta durmasını bilen bir milletin evlatları olduğunu belirten Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“108 yıl önce Çanakkale’nin verdiği destansı gayret, hiç şüphesiz Türkiye’nin bugün geldiği noktanın kurucu ruhudur. Yıldönümünü kutlamamız mümkün olmayacaktı. diyebileceğimiz olağanüstü yüksek bir başarı öyküsü ortaya çıktı.

Kurtulmuş, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün bile “Çanakkale Destanı” ile ne kadar büyük bir başarı öyküsünün ortaya konduğunun açık bir göstergesi olduğunu belirtti.

Çanakkale Seramik’in yanı sıra ülke ve Çanakkale’nin de özel bir branşta ortaya konulan başarı öyküsünün göstergelerinden biri olduğunu kaydeden Kurtulmuş, “1957 yılında merhum İbrahim Bodur tarafından seramik üretimi amacıyla ortaya çıkarılan bu sanayi tesisi. kil ve çamurdan oluşan ve bugün seramik kısmının bir dünya markası haline geldiği yer, aslında Türkiye’nin sanayileşme mücadelesinin simge kalelerinden biridir.” terimini kullandı.

Kurtulmuş, Çanakkale Seramik’in kimya ve savunma sanayisindeki atılımlarıyla sadece seramik alanında değil, özel sektörde de başarı öyküsü yazdığını belirterek, Türkiye’de birçok füze motorunun Çanakkale Seramik’in Ar-Ge’si tarafından üretildiğini anlattı.

“Türk sanayisinin gelişmesi başlı başına bir başarı öyküsüdür”

Türkiye’nin yerli uçağının motorunu üretebilecek kapasiteye sahip olduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Üzülerek ifade etmek gerekirse, Türkiye’nin sanayi tarihi aynı zamanda Türkiye’nin ihanet tarihidir. Türkiye’nin sanayileşme sürecinde özel sektör ne zaman apaçık bir sıçrama yaptıysa, ne yazık ki bazı iç ve dış hainler tarafından yolu kesildi. Vecihi Hürkuş, Nuri Killigil”i, Nuri Demirağ rahmetle. Devrim arabalarının maceralarını çok net hatırlıyoruz. Ne zaman Türkiye ne zaman öne çıksa, ne zaman sanayide dünya ölçeğinde rekabet edebilecek bir noktaya gelse, yerli vesayet merkezlerinin unsurları ortaya çıkıyor ve bu gelişmelerin önünü kesiyor. “Söylediğimiz her şey üniversitelerimizde ders olarak okutulması gereken bir konudur. Hamdolsun milletin iradesi her alanda vesayet güçlerini yenmiş ve her dönemde bu vesayet merkezlerinin sanayileşmenin önünü tıkamasını engellemiş ve Türkiye, bugün inanılmaz derecede yüksek bir seviyeye ulaştı.”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Kurtulmuş, Togg’un üretiminin milli irade ve hükümetin güçlü desteğiyle hayata geçmesiyle sektörün neler başaracağının ortada olduğunu söyledi.

Sektörde son yıllarda yaşanan gelişmelere değinen Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Aynı şekilde dün savunma sanayiinde top tüfek yapmamıza izin vermeyenlerin, MKE’de birkaç mermiden başka bir şey yapılmasına izin vermeyenlerin aksine bugün Cumhurbaşkanımızın liderliğinde. Recep Tayyip Erdoğan, savunma sanayi açılınca ne büyük başarılara imza atılacağı net bir şekilde ortaya konmuştur.Dolayısıyla Türkiye’de sanayileşmenin ortasında, demokrasinin ve demokratikleşmenin ortasında bir alaka vardır.Önünü açan ortam İbrahim Bodur için Anadolu’nun bir ilçesi olan Çan’da bu fabrikayı kurarken merhum Menderes’in sağladığı özgürlük ortamıydı.1950’lerin şartları olmasaydı korkarım ki bu atılım gerçekleşemezdi. . Hamdolsun Türk sanayisinin geldiğimiz noktadaki gelişimi başlı başına bir başarı hikayesidir.”

Bugün gelinen noktayı yeterli bulmadıklarını belirten Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Çok daha ileri gitmemiz gerekiyor, çok daha güçlü olmamız gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci yüzyılı kahramanlıklar yüzyılıdır, meşakkat yüzyılıdır. Dünyanın en uzun, en acıklı, en çetin, en ağır yükünü biz taşıyoruz. tarihimiz, milli tarihimiz -abartmadan- “Geldiğimiz asır bir gurur ve şeref tablosudur. Daha da ileri götüreceğiz. Önümüzdeki asır Türkiye Cumhuriyetimizin ikinci asrı, sözü kuvvetli, kudretli Türkiye asrı olur inşallah. Her alanda güçlü bir Türkiye’yi hep birlikte kuracağız. “Türkiye Yüzyılı” hedefini sadece bir siyasi partinin veya sadece bir siyasi programın hedefi olarak değil, 85 milyonluk ortak milli hedef olarak kabul edeceğiz. Türk Yüzyılı teknolojide, sanayide, Ar-Ge’de, özellikle yüksek teknolojilerde, eğitimde, bilimde, sanatta, teknolojide ve özellikle uluslararası bağlarda güçlü bir Türkiye’nin yüzyılı olacaktır.”

“Bugün dünden çok daha iyiydi ama yarınımız bugünden çok daha güçlü olacak”

Türkiye’nin dünyanın en zor coğrafyasında bulunduğuna işaret eden Kurtulmuş, “Dünyanın küresel koşulları, aktörleri ve öncelikleri bir asır önce değişmiş olabilir ama inanın Türkiye ile ilgili hedefler, coğrafyayla ilgili hayaller Türkiye’dir. emperyal projeler hiçbir zaman sona ermedi, bu yüzden bu coğrafyada çok güçlü olmamız gerekiyor.” söz konusu.

Türkiye’nin dünyanın iki yakasını birleştiren bir ülke olduğunu ifade eden Kurtulmuş, “Doğunun, batının, kuzeyin, güneyin, zengin ülkelerin, fakir ülkelerin ve bütün milletlerin beklentilerinin birleştiği bir yerdeyiz. Onun için burada çok güçlü olmamız, sözlerimizi güçlü bir şekilde ortaya koymamız, sosyal yapımızı, ekonomimizi, ülkelerarası gücümüzü arttırmanın bir yolu olarak ülkelerarası gücümüzü artırmamız gerekiyor. Bunun aracı olarak toplumsal yapımız, ekonomimiz ve ülkeler arası gücümüz” diyen “Hedef koyan, hedef koyan bir Türk toplumu yaratmamız gerekiyor. Bunu hep birlikte başaracağız.” ifadelerini kullandı.

Kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği içerisinde Türkiye’yi ortak hedeflerine taşıyacağını belirten Kurtulmuş, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bizim gibi büyük bir milletin evlatlarına iki günün eşit olması yakışmaz. Bugün dünden çok daha iyiydi ama yarınımız bugünden çok daha güçlü olacak. Türkiye’yi her alanda büyüteceğiz, güçlendireceğiz ve inşallah Cumhuriyetimizin ikinci asırını üçüncü asra bağlayan gençlerimiz ve torunlarımız, çok daha büyük ve güçlü bir Türkiye’nin, dünyaya cumhurbaşkanı olan bir ülkenin çocukları olarak onu dünyaya aktaracaktır. . Tüm çabalarımız bunun için.”

Bakan Mehmet Fatih Kacır ve Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay’ın katılımcılara hitap ettiği programda, Kalenterflex Slab Fabrikası’nın açılışı yapıldı.

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Gelibolu Tarihi Alan Lideri İsmail Kaşdemir, Kale Kümesi yöneticileri, bayiler ve iş adamları katıldı. .

mecitozuhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu