Haber

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, İsrail’in Endonezya’da Gazze’ye yönelik saldırılarını eleştirdi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş, MIKTA 9. Parlamenterler Liderler Toplantısı’na katılmak üzere Endonezya’nın başkenti Jakarta’da Endonezya Temsilciler Meclisi Başkanı Nokta Maharani ile görüştü.

Görüşmede İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, küresel ve bölgesel konuların yanı sıra Türkiye-Endonezya ilişkileri ele alındı.

Kurtulmuş, dünyanın büyük bir çalkantıdan geçtiğini, adil ve eşitlikçi bir küresel sistem kurulamadığı takdirde daha çalkantılı günlerin yaşanacağını ifade etti.

Gazze’de büyük bir insanlık dramı yaşandığını belirten Kurtulmuş, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde de Gazze’de çocukların ölmeye devam ettiğini vurguladı.

Filistin’deki bu insanlık trajedisinden sadece İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve çetesinin değil, baskınlara sessiz kalan tüm ülkelerin ve insanlığın sorumlu olduğunun altını çizen Kurtulmuş, acil ateşkes, acil insani yardım ve acil çözüm için çaba gösterilmesi çağrılarını yineledi. siyasi çözüm.

Bölgedeki sorunun çözümüne ilişkin bazı Batılı ülkelerin “iki devletli çözüm” derken samimi olmadıklarını belirten Kurtulmuş, söz konusu ülkelerin önerdiği devletin; Kağıt üzerinde kalan ve bir mahalleden diğerine giderken İsrail’in iznini gerektiren bir binayı kastettiğini belirtti.

Kurtulmuş, sorunun çözümü için tamamen bağımsız, özgür, coğrafi bütünlüğü olan bir Filistin Devleti’nin kurulması gerektiğini vurguladı.

Toplantıya Türkiye-Endonezya Parlamentolararası Dostluk Kümesi Lideri AK Parti Kayseri Milletvekili Ayşe Böhürler, AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, DÜZGÜN Partisi Bursa Milletvekili Hasan Toktaş ve Türkiye’nin Cakarta Büyükelçisi Talip Küçükcan da katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu