Haber

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nden Sokak Hayvanlarına Tedavi ve Rehabilitasyon

Samsun Büyükşehir Belediyesi Zayıf Sahipsiz Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde 2023 yılında kaza ve diğer nedenlerle getirilen 3 bin 804 sokak hayvanı tedavi altına alındı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilik faaliyetleri kapsamında sahipsiz sokak hayvanları için çalışmalarını sürdürüyor. Sokak hayvanlarının korunarak yaşam koşullarının iyileştirildiği Zayıf Sahipsiz Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, sahipsiz hayvanlara yönelik tedavi, rehabilitasyon ve kısırlaştırma işlemleri de yapılıyor.

2023 yılında Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Veteriner Hizmetleri Şubesi’ne bağlı merkezde sokak hayvanlarının trafik kazalarından iç ve dış parazit uygulamalarına, üst solunum yolu enfeksiyonlarından viral enfeksiyonlara kadar pek çok rahatsızlığının tedavisi yapıldı. Merkezde 2023 yılında 3 bin 804 sokak hayvanı tedavi edilirken, 6 binin üzerinde kedi ve köpek de kısırlaştırıldı.

3 bin 804 sokak hayvanı tedavi edildi

Zayıf Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde görev yapan Veteriner Hekim Emre Pınar ise yürütülen çalışmalar hakkında bilgi vererek, “Merkezimizde 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa uygun olarak hizmet vermekteyiz. İlçelerimizden ilçelerimize kadar” merkezde hasta veya trafik kazası geçirmiş yardıma veya bakıma muhtaç kişiler kısırlaştırılıyor.Sokak hayvanlarımız sıklıkla getiriliyor.İlçe belediyeleri tarafından getirilen kısır olmayan hayvanları kısırlaştırıp onlara mikroçip veriyoruz. , kulak küpesi, kuduz aşısı, iç ve dış parazit testleri sonrasında rehabilite ederek geldikleri ilçe belediyesine teslim edilmesini, alındıkları yere bırakılmasını sağlıyoruz. Hayvanları merkezimizde, elimizden gelen her türlü ameliyatı yapıyoruz, kontrolümüz dışında gelişen durumlarda ise OMÜ Veteriner Fakültesi ile yaptığımız protokol kapsamında oraya yönlendiriyoruz. Merkezimizde 2023 yılında 6 binin üzerinde kedi ve köpeğin kısırlaştırma işlemini gerçekleştirdik. “2023 yılında 3 bin 804 sokak hayvanını tedavi ettik” dedi. – SAMSUN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu