Haber

Pakistan 200 bin Afgan mülteciyi sınır dışı etti

Afgan mültecilere ‘gönüllü dönüş’ için tanınan sürenin 1 Kasım’da sona ermesinin ardından Pakistan hükümeti, mültecilerin sınır dışı edilme sürecini hızlandırdı.

Pakistan İçişleri Bakanı Senatör Sarfraz Bugti Alman haber ajansı dpa ‘a yaptığı açıklamada, “Şu ana kadar 200 binden fazla Afgan mülteci ülkelerine geri gönderildi.” dedi. Bugti, Afganistan’ın sonunda Pakistan’ın iki vilayeti olan Belucistan ve Hayber Pakhtunkhwa’daki sınır kapılarından sınır dışı işlemlerinin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildiğini belirtti.

Pakistan hükümetinin verdiği rakamlara göre ülkede yaşayan Afgan mültecilerin sayısı yaklaşık 4 milyon 400 bin. Ülkede 1 milyon 700 bin civarında mültecinin geçerli izinleri olmadan ikamet ettiği kaydediliyor.

Pakistan hükümeti geçen ay belgesiz veya ‘yasadışı’ olan Afgan mültecilerin ülkelerine iade edileceğini açıklamıştı. Bu adım Birleşmiş Milletler (BM), Batılı ülkeler ve uluslararası insan hakları grupları tarafından eleştirildi. Pakistan hükümetinin oturma izni olmayan mültecilere “gönüllü dönüş” için verdiği süre 1 Kasım’da sona erdi. Taliban’ın iktidarda olduğu Afganistan’da İçişleri Bakanlığı, yaklaşık 57 bin Afgan vatandaşının iade edildiğini duyurdu. ‘Zorla sınır dışı edilen’ kişiler Cuma akşamı ile Cumartesi sabahı arasında ülkeye giriş yaptı.

200 GAZETECİ SINIR DIŞI LİSTESİNDE

Sınır Tanımayan Gazeteciler, sınır dışı edilmesi beklenenler arasında 200’e yakın Afgan gazetecinin de bulunduğunu açıkladı. Örgüt, gazetecilerin Afganistan’a iade edilmesi halinde hayatlarının tehlikeye gireceğini kaydetti. 2021 yazında ülkede Taliban’ın iktidara gelmesinin ardından birçok gazeteci ülkeyi terk ederek Pakistan’a sığındı.

Pakistan, kararını sınır ötesi saldırılarla ilişkilendiriyor ve ‘İslamcı militanların gerçekleştirdiği saldırı ve suç olaylarının ülkenin güvenliğini bozduğunu’ iddia ediyor. Afganistan bu suçlamaları reddediyor. Taliban hükümetinde başbakanlık yapan Molla Hasan Akhund, bölge dışı süreçlere karşı çıkarak, “Bu, tüm ilkelere yüzde 100 aykırıdır, yüz yüze konuşalım” dedi. (DW Türkçe)

caldiranhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu