Haber

Moldova Cumhurbaşkanı Sandu: “Rusya, Moldova’yı karanlıkta bıraktı”

Moldova Cumhurbaşkanı Maya Sandu, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik düzenlediği füze hücumlarıyla Moldova’yı elektriksiz bıraktığını belirtti.

Sandu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Rusya, Moldova’yı karanlıkta bıraktı. Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı, insanları öldürüyor, yerleşim alanlarını ve güç altyapısını füzelerle yok ediyor.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Moldova’da elektriğin yeniden sağlanacağını vurgulayan Sandu, ilgili kurumların bu yönde çalışmaları sürdürdüklerini aktardı.

Sandu, şunları kaydetti:

“Bizi karanlıkta ve soğukta bırakan, sefalet içinde tutma ve aşağılama isteğiyle insanları şuurlu olarak öldüren rejime güvenemeyiz. Şu anda ne kadar sıkıntı olursa olsun, Moldova’nın özgürlük yönünde ilerlemesi gerekiyor. Bu bizim tek yolumuzdur.”

“Rusya’nın Kişinev Büyükelçisi bakanlığa çağrılacak”

Moldova Dışişleri ve Avrupa Entegrasyonu Bakanı Niku Popesku da başkent Kişinev dahil ülke genelinde elektriklerin kesildiğini belirterek, “Rusya’nın Ukrayna’yı zalimce bombalaması, ülkemizde dramatik sonuçlar doğurmaya devam ediyor. Bu nedenle Rusya’nın Kişinev Büyükelçisinin bakanlığa çağrılması için talimat verdim.” açıklamasında bulundu.

Ukrayna güç şirketi Ukrenergo, Rus ordusunun bugün düzenlediği roketli akınlar sonucunda ülke genelinde su ve elektrik kesintilerinin meydana geldiğini bildirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu