Ekonomi

Micron tahmini Wall Street’in açılışını azalttı

ABD hisse senedi endeksleri, Micron Technology’nin hayal kırıklığı yaratan tahmini nedeniyle yarı iletken hisse senetlerinin düşüş yaşamasıyla Perşembe günü durgun bir açılışa hazırlandı.

Micron hisseleri, şirketin dördüncü çeyrek gelir projeksiyonunun beklentileri karşılamasına rağmen, yatırımcıların yapay zeka artışının ortasında daha güçlü performans umutlarının aksine, beklentileri aşmamasının ardından piyasa öncesi işlemlerde %4,2 düştü. Bu ay, kazançların açıklanmasından önce, Micron’un hisseleri yapay zeka kaynaklı talep konusundaki iyimserlik nedeniyle %14 artış göstermişti.

Nvidia, Arm Holdings, Qualcomm ve Advanced Micro Devices gibi diğer yarı iletken şirketlerinin hisseleri de düşüş gösterdi. Nvidia’nın hisseleri %1,2 oranında düşerek sektördeki genel eğilimi yansıttı.

Açıklanan ekonomik veriler karışık sinyaller verdi. Mayıs ayında dayanıklı tüketim malları siparişleri %0,1 oranında artarak %0,1’lik düşüş beklentisine meydan okudu. Ancak, ulaşım hariç siparişler %0,2 artış beklentisine karşın %0,1 düştü. Ayrıca, haftalık işsizlik maaşı başvuruları 236.000 olan beklentinin biraz altında kalarak 233.000’e geriledi. Revize edilen rakam, ABD’nin ilk çeyrekteki ekonomik büyümesinin başlangıçta tahmin edilenden daha yüksek olduğunu gösterdi.

Yatırımcılar şimdi Cuma günü açıklanacak olan ve Federal Rezerv’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olan aylık kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksini bekliyor.

Bu arada, kısa süre önce 2 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan Amazon (NASDAQ:AMZN).com gibi bazı büyük sermayeli hisse senetleri, ekonomik verilerin açıklanmasının ardından Hazine getirilerinin düşmesiyle desteklendi. Amazon’un hisseleri %0,6 oranında yükseldi.

Açılış zili öncesinde vadeli işlemler aşağı yönlü bir harekete işaret ederken, Dow e-minis 83 puan, S&P 500 e-minis 2,5 puan ve Nasdaq 100 e-minis 11,25 puan düştü.

Diğer piyasa haberlerinde, Walgreens Boots Alliance’ın hisseleri, şirketin 2024 kar tahmininde bir kesinti yaptığını ve ABD’de daha düşük performans gösteren mağazaları kapatmayı planladığını açıklamasının ardından %19,4 düştü. Levi Strauss’un hisseleri de beklentileri karşılamayan ikinci çeyrek gelirini bildirdikten sonra %16,7 düştü. Buna karşılık, BlackBerry’nin ABD’de işlem gören hisseleri, ilk çeyrek gelirinin beklentileri aşmasının ardından %7,7 oranında yükseldi.

International Paper’ın hisseleri, Brezilya merkezli dünyanın en büyük kağıt hamuru üreticisi Suzano’nun ABD’li şirketle satın alma görüşmelerini sonlandırmasının ardından %10,4 düştü.

Piyasalar aynı zamanda Başkan Joe Biden ve eski Başkan Donald Trump’ın bugün yapacakları ve Kasım ayındaki seçim yarışına zemin hazırlayacak olan münazara nedeniyle siyasi gelişmelere de dikkat ediyor.

Son olarak, yatırımcılar bugün piyasa kapandıktan sonra açıklanacak olan Nike’ın kazançlarını bekliyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu