İş

Kazanç çağrısı: Veritone finansal sonuçlarını açıkladı, 2024’ün 4. çeyreğinde kârlılık hedefliyor

Yapay zeka teknolojisi çözümlerinin önde gelen sağlayıcılarından Veritone Inc. (NASDAQ: VERI), 31 Aralık 2023 tarihinde sona eren dördüncü çeyrek ve tüm mali yıla ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı.

Şirket, özellikle Amazon gibi büyük müşterilerin tüketim harcamalarının azalması nedeniyle yıllık gelirinin bir önceki yıla göre %14,8 azalarak 127,6 milyon dolara gerilediğini bildirdi.

Buna rağmen Veritone, 2024 yılının dördüncü çeyreğine kadar kârlılığa ulaşma ve 2025 yılı boyunca bunu sürdürme hedefi belirledi. Şirketin kamu sektörü işi, yıllık %55’lik bir büyüme ve Adalet Bakanlığı ile yapılan 15 milyon dolarlık önemli bir sözleşme ile gelirde önemli bir artış yaşadı.

Önemli Çıkarımlar

 • Veritone’un 2023 yılı geliri, 2022 yılına göre %14,8 düşüşle 127,6 milyon dolar oldu.
 • Şirket 2024 yılının 4. çeyreği ve 2025 yılı boyunca kârlılık hedefliyor.
 • Kamu sektörü işi, 87 yeni müşteri ile yıllık gelirde %55 oranında büyüdü.
 • Veritone, Adalet Bakanlığı ile 15 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı.
 • GAAP dışı net zarar 2023’ün 4. çeyreğinde bir önceki yıla göre arttı.
 • Nakit ve kısıtlı nakit Aralık 2022’deki 185,3 milyon dolardan Aralık 2023’te 80,3 milyon dolara geriledi.
 • 2024 yılı gelir tahmini 134 milyon dolar ile 142 milyon dolar arasında olup, bir önceki yıla kıyasla orta noktada %8,2 artış göstermiştir.

Şirket Genel Görünümü

 • Veritone, 2024 yılının ilk çeyreğinde mütevazı bir gelir artışı ve GAAP dışı net zararda önemli bir iyileşme bekliyor.
 • Şirket, 2024 yılının tamamı için orta noktada %8,2’lik bir gelir artışı öngörüyor.
 • Veritone, 2024 yılının 4. çeyreğinde nakit akışının pozitif hale gelmesini ve 2025 mali yılı boyunca bunu sürdürmeyi bekliyor.

Ayı Açısından Önemli Noktalar

 • Yıllık gelir, özellikle Amazon’dan gelen tüketim harcamalarının azalması nedeniyle düşmüştür.
 • Toplam yeni rezervasyonlar, özellikle Amazon’dan gelen harcamaların azalması nedeniyle yıldan yıla düşüş gösterdi.
 • GAAP dışı brüt kâr ve net zarar 2023’ün 4. çeyreğinde azaldı.
 • Nakit rezervleri bir önceki yıla göre önemli ölçüde azaldı.

Yükselişte Öne Çıkanlar

 • Veritone’un kamu sektörü işi önemli bir büyüme göstermiş ve yeni sözleşmeler imzalamıştır.
 • Yazılım ürünleri ve hizmet gelirleri, belirli etkiler hariç tutulduğunda, bir önceki yıla göre %64’ün üzerinde artış göstermiştir.
 • Veritone Hire, medya ve eğlence ve kamu sektörü de dahil olmak üzere şirketin pazar dikeyleri büyüme yaşıyor.
 • Veritone müşteri tabanını çeşitlendirmekte ve müşteri konsantrasyonunu azaltmaktadır.

Bayanlar

 • Şirketin 2023 yılı geliri bir önceki yıla kıyasla %14,8 oranında azaldı.
 • Yazılım Ürünleri ve Hizmetleri ile Yönetilen Hizmetlerin her ikisinde de gelir düşüşü yaşandı.
 • Tüketim bazlı yıllık yinelenen gelir (ARR) azaldı ve 2024’ün ilk yarısında daha da azalması bekleniyor.

Soru ve Cevaplarda Öne Çıkanlar

 • CEO Ryan Steelberg 2024 yılı için muhafazakâr gelir artışı beklentilerini dile getirdi ancak reklam rezervasyonlarında bir toparlanma olduğunu ve müşteri ilgisinin arttığını kaydetti.
 • CFO Mike Zemetra, gelirin tahmin aralığının alt sınırına düşmesi halinde 4. çeyrekteki kârlılığın 2025’e ertelenebileceğini belirtti.
 • Veritone, büyümeyi hızlandırabilecek daha büyük kurumsal düzeydeki düzenlemeler için federal kurumlarla anlaşma aşamasındadır.

Veritone’un stratejik girişimleri arasında işletme yapısını doğru boyutlandırmak, maliyet tasarruflarını artırmak ve kaynakları büyüme ve farklılaşmaya yönelik olarak yeniden tahsis etmek yer alıyor. Şirketin yapay zeka uygulamaları, aiWARE platformu ve çözümleri, güçlü bir boru hattı ve inovasyon ve geliştirmeyi hızlandırma planları ile talep görmektedir.

Veritone’un medya ve eğlence segmenti dijital çalışmalarını genişletirken, kamu sektörü işi yeni sözleşmeler imzaladı ve Veritone Redact ve iDEMS gibi yeni teklifler başlattı.

Zorluklara rağmen, Veritone’un uzun vadeli görünümü, müşteri tabanını çeşitlendirme ve tüketime dayalı gelire bağımlılığı azaltma çabalarıyla sağlam kalmaya devam ediyor. Şirketin iş ortağı odaklı kanal stratejisi, abonelik bazlı ARR’nin yıldan yıla %4 büyümesiyle olumlu sonuçlar veriyor. Veritone’un yönetimi, mevcut ekonomik iklimde yol alma ve önümüzdeki yıllarda finansal hedeflerine ulaşma becerilerine güvenmeye devam ediyor.

InvestingPro İçgörüleri

Veritone Inc. (NASDAQ: VERI) önemli bir gelir düşüşü ve nakit rezervlerindeki azalma ile zorlu bir mali yıl geçirdiğini bildirdi. Şirket bu zorlukların üstesinden gelirken, InvestingPro’nun bazı ölçütleri finansal sağlığı ve piyasa performansı hakkında daha derin bir anlayış sağlıyor.

InvestingPro Verileri, şirketin mevcut piyasa değerlemesini yansıtan 77,23 milyon dolarlık bir piyasa değerine işaret ediyor. Şirketin 2023 yılının 4. çeyreği itibariyle son on iki aylık geliri 127,56 milyon dolar olup bir önceki yıla göre %14,81’lik kayda değer bir düşüş göstermiştir. Buna rağmen Veritone, %77,85 gibi etkileyici bir brüt kâr marjına sahip ve bu da zorlu bir finansal ortamda parlak bir nokta.

InvestingPro İpucu, Veritone hisselerinin yüksek fiyat dalgalanmaları yaşadığına ve yatırımcıların şirketin performansını değerlendirirken bunu göz önünde bulundurmaları gerektiğine dikkat çekiyor. Buna ek olarak, analistler şirketin bu yıl kârlı olacağını öngörmüyor ve Veritone’un işletme yapısını doğru boyutlandırmaya ve büyüme ve farklılaşmaya odaklanmaya yönelik stratejik girişimlerinin önemine daha fazla vurgu yapıyor.

Kapsamlı bir analiz arayan yatırımcılar için https://www.investing.com/pro/VERI adresinde Veritone’un mali durumu ve piyasa öngörülerine derinlemesine bir bakış sağlayan 13 InvestingPro İpucu daha bulunmaktadır. Bu bilgilere ve daha fazlasına erişmek için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirimden yararlanın ve yatırım araştırmalarınızı değerli uzman rehberliğiyle zenginleştirin.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu