Ekonomi

Kazanç çağrısı: Beam Global 2023’te rekor gelir elde edeceğini açıkladı

Elektrikli araç (EV) şarj altyapısı sektöründe önemli bir oyuncu olan Beam Global (ticker: BEEM), son kazanç çağrısı sırasında hem dördüncü çeyrek hem de 2023 yılının tamamı için rekor gelirler bildirdi. Şirket, yıllık gelirlerin 67,4 milyon dolara ulaşması ve ilk kez 1,2 milyon dolarlık pozitif brüt kâr elde edilmesiyle yıldan yıla önemli bir büyümenin altını çizdi. Bu finansal dönüm noktası, AllCell Technologies ve Beam Europe’un satın alınmasıyla stratejik bir genişlemenin yanında geldi. Beam Global ayrıca, yıl sonunda 10,4 milyon dolar ile önemli bir nakit bakiyesi artışı bildirdi. Şirket yönetimi ileriye dönük olarak brüt marjları iyileştirmeye ve genel giderleri azaltmaya odaklanmış durumda.

Önemli Çıkarımlar

 • Beam Global 4. çeyrekte 20 milyon dolar ve tüm yıl için 67,4 milyon dolar rekor gelir elde etti.
 • Şirket ilk pozitif brüt kârını 1,2 milyon $ veya satışların %2’si olarak bildirdi.
 • İşletme giderleri, gelirlerin yüzdesi olarak %56 oranında azaldı ve yıl için net zarar 16,1 milyon $ oldu.
 • Nakit dengesi 2023 sonunda 10,4 milyon dolara yükseldi.
 • Büyüme, kamu müşterilerine yapılan satışlar ve başta AllCell Technologies ve Beam Europe olmak üzere satın almalarla sağlandı.
 • Şirket brüt kar marjlarını artırmaya ve maliyetleri düşürmeye devam etmeyi beklemektedir.

Şirket Görünümü

 • Beam Global, 2024 yılında elektrikli araç satışlarında %30’luk bir artış öngörüyor ve elektrikli araç pazarının önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde büyümesi bekleniyor.
 • Şirketin şu anda ABD pazarına odaklanan EV şarj altyapısı için 150 milyon dolarlık bir boru hattı bulunuyor.
 • Beam Europe’un satın alınması, ürünleri için en büyük pazarı açıyor ve Avrupa’da EV şarj ürünlerinin satışında şimdiden başarı gösterdi.
 • Beam Global, Birleşik Krallık hükümetiyle bir tedarikçi anlaşması ve Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı’ndan 1 milyon dolarlık bir satın alma siparişi sağlayarak hükümet ve ticari satışlarda artış beklemektedir.
3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Ayıda Öne Çıkanlar

 • Rekor gelirlere rağmen yılın net zararı 16,1 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Yükselen Önemli Noktalar

 • Şirketin faaliyet kaldıracı iyileşti ve iş hacmi üç katına çıkarak net kârda %64’lük bir artış sağladı.
 • Beam Global’in 17 milyon doların altındaki cari yükümlülüklerine karşılık 40 milyon dolara yakın cari varlığı bulunuyor.
 • Judy Lin ve George Syllantavos’un da aralarında bulunduğu yeni liderlik ve yönetim kurulu üyelerinin eklenmesinin şirketin konumunu güçlendirmesi bekleniyor.
 • Beam Europe ve Amiga’nın satın alınmasıyla şirketin büyüklüğü iki kattan fazla artmış ve yeni gelir kaynakları eklenmiştir.

Bayanlar

 • Kazanç görüşmesi sırasında belirli bir eksiklik bildirilmemiştir.

Soru ve Cevaplarda Öne Çıkanlar

 • CEO Desmond Wheatley, İngiltere Savunma Bakanlığı sözleşmesinin doğrudan devredilebilir olmamasına rağmen, farklı ülkeler için farklı sözleşmelerin gerekli olduğunu açıkladı.
 • Wheatley, son satın almalardan yararlanarak Avrupa çapında ek hükümet sözleşmeleri imzalama konusunda güvenini dile getirdi.

Beam Global’in stratejik satın almaları ve gelişmekte olan elektrikli araç pazarına odaklanması, şirketi sürekli büyüme için konumlandırdı. Net zarara rağmen, brüt kâr ve işletme giderlerindeki iyileşmeler şirketin daha büyük bir finansal istikrara doğru ilerlediğini yansıtıyor. Avrupa’ya doğru genişleme ve elektrikli araç satışlarında beklenen artış, Beam Global’in elektrikli araç şarj altyapısına yönelik talepten yararlanması için zemin hazırlıyor. Güçlü bir finansal pozisyona sahip olan, borcu bulunmayan ve net bir stratejisi olan Beam Global, elektrikli araçların otomotiv pazarına hakim olmasının beklendiği bir geleceğe doğru ilerliyor.

InvestingPro İçgörüleri

Beam Global (BEEM) rekor gelirleri ve stratejik genişlemesiyle umut verici bir gidişat sergiledi. Şirketin finansal sağlığı ve gelecek beklentileri hakkında daha derin bir anlayış sağlamak için InvestingPro’dan bazı temel bilgileri ele alalım.

InvestingPro Verileri, şirketin büyüklüğünü ve piyasa değerini gösteren 88,65 milyon dolarlık bir piyasa değeri gösteriyor. Q1 2023 itibariyle son on iki ayda %206,22’lik etkileyici gelir artışına rağmen, şirketin F/K oranı -4,72’dir ve piyasanın gelecekteki kazanç beklentilerini yansıtmakta ve şirketin şu anda kârlı olmadığını göstermektedir.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Brüt kâr marjı pozitif olsa da %1,79 ile nispeten düşüktür ve bu da InvestingPro’nun Beam Global’in zayıf brüt kâr marjlarından muzdarip olduğu yönündeki tavsiyesiyle uyumludur. Bu, şirketin finansal istikrarını artırmak için geliştirmeye odaklanması gerekebilecek bir alandır.

InvestingPro İpuçları, potansiyel yatırımcıların dikkate alması gereken diğer bazı kritik hususları vurgulamaktadır. Beam Global’in bilançosunda borçtan daha fazla nakit bulundurması, finansal sağlığı için olumlu bir işaret. Ayrıca, analistler cari yılda şirketin gelecekteki performansı için itici bir güç olabilecek satış büyümesi bekliyor.

Öte yandan, şirketin hızla nakit tükettiğini ve analistlerin Beam Global’in bu yıl kârlı olacağını tahmin etmediğini belirtmek gerekir. Ayrıca, hisse senedi fiyat hareketleri oldukça değişken ve bu da riskten kaçınan yatırımcılar için endişe verici olabilir.

Beam Global hakkında daha derinlemesine bilgi edinmek isteyen yatırımcılar https://www.investing.com/pro/BEEM adresinde daha fazla InvestingPro İpucu bulabilirler. Bilinçli bir karar vermenize yardımcı olacak 10’dan fazla ek ipucu mevcuttur. Kapsamlı bir analiz için InvestingPro ‘ya abone olmak isteyenler, INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirimden faydalanabilir.

Beam Global’in finansalları ve piyasa performansı karışık bir tablo çiziyor; güçlü gelir artışına karşılık kârlılıkta sorunlar yaşanıyor. Bununla birlikte, şirketin stratejik hamleleri ve elektrikli araç pazarında beklenen büyüme, gelecekteki başarı için yollar sunabilir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu