Ekonomi

Kazanç çağrısı: Arbe Robotics, önemli ortaklıklarla 2025 üretimine hazırlanıyor

Otonom sürüş için radar teknolojisinde lider olan Arbe Robotics (ticker: ARBE), 2024 ilk çeyrek kazanç çağrısı sırasında radar sistemlerinde önemli gelişmeler kaydetme yolunda ilerlediğini açıkladı.

Şirket, 2025 yılında üretilmesi planlanan radar sistemlerini küresel bir otonom sürüş liderine tedarik etmek üzere Çin’deki bir Tier 1 ortağıyla ortaklık kurduğunu açıkladı. Arbe ayrıca, bu yılın sonuna kadar seri üretime geçecek olan HiRain’in görüntüleme radarına entegre edilen nokta sonrası bulut algoritmalarının tamamlandığını vurguladı.

CEO Kobi Marenko, 11 fırsattan en az dört tasarım kazanımı elde edeceklerine inandıklarını ifade etti ve şirketin finansal beklentilerine ilişkin bir güncelleme sunarak 2024 yılı için düzeltilmiş FAVÖK’ün 30 milyon ila 36 milyon dolar aralığında bir zarar olacağını öngördü.

Önemli Çıkarımlar

 • Arbe Robotics, 2025 yılında üretilmesi planlanan küresel otonom sürüş liderine radar sistemleri tedarik etmek için 1. Kademe bir ortakla işbirliği yapıyor.
 • Şirket, HiRain’in görüntüleme radarına entegre edilen nokta sonrası bulut algoritmalarını başarıyla geliştirdi ve seri üretimin yıl sonuna kadar başlaması bekleniyor.
 • Arbe, tam tasarım kazanımları elde etmek için çalışıyor ve kısa listeye alınan 11 fırsattan en az dördünü kazanmayı bekleyerek fırsat hattına güveniyor.
 • Şirket, Tel Aviv Menkul Kıymetler Borsası’nda çifte kote olmanın son aşamalarında ve işletme sermayesini güvence altına almak için dönüştürülebilir bir tahvil ihracı yoluyla ilerliyor.
 • Arbe’nin 2024 yılı için finansal beklentisi 30 milyon ila 36 milyon dolar arasında değişen bir düzeltilmiş FAVÖK kaybına işaret ediyor.

Şirket Görünümü

 • Arbe Robotics, yıl içinde otomobil üreticileriyle dört tasarım kazanımı elde etmeye odaklanmıştır.
 • Şirket, Tel Aviv Menkul Kıymetler Borsası’nda çifte listelemenin son aşamalarında ilerliyor.
 • 2025’te beklenen üretim artışı için gerekli işletme sermayesini güvence altına almak üzere dönüştürülebilir bir tahvil ihracı devam ediyor.
 • Arbe 2024 yılı için 30 milyon ila 36 milyon dolar arasında düzeltilmiş FAVÖK zararı öngörüyor.

Önemli Ayı Gelişmeleri

 • Şirket 2024 yılı için 30 milyon ila 36 milyon dolar arasında olacağı tahmin edilen bir düzeltilmiş FAVÖK zararı öngörmektedir.
 • Elektrikli araçlara (EV’ler) geçiş nedeniyle Seviye 3 özelliklerinin piyasaya sürülmesinde gecikmeler kaydedildi, ancak çoğu OEM hem EV’lerde hem de geleneksel motorlarda bu özelliklerle devam etmeye karar verdi.

Yükselişte Öne Çıkanlar

 • Arbe’nin yonga setine dayanan radar teknolojisi, rakip pazar çözümlerinden daha üstün kabul ediliyor.
 • Şirket, yakında tamamlanması beklenen yonga seti için otomatik sınıflandırma kalifikasyonunda büyük sorunlar beklememektedir.
 • Çin’de HiRain ve Weifu ile yapılan ortaklıklardan 2025 yılı için ön siparişler alındı.

Eksiklikler

 • Düşük hacim ve yüksek entegrasyon maliyetleri nedeniyle Arbe’nin Tier 1 ortakları ticari veya transit pazara odaklanmıyor.

Soru ve Cevaplarda Öne Çıkanlar

 • Arbe’nin CEO’su, şirketin yonga seti için tam otomatik sınıf kalifikasyonunun elde edilmesine yönelik ilerlemeden bahsetti ve bunun mevcut çeyreğin sonunda veya önümüzdeki çeyreğin başında tamamlanmasının beklendiğini söyledi.
 • Şirketin Çin’de özellikle HiRain ve Weifu ile yaptığı ortaklıklar, kamyon ve robotaksileri içeren bazı programlar da dahil olmak üzere 2025 için ön siparişlerle sonuçlandı.
 • Arbe’nin radarı, NVIDIA Omniverse ortaklığındaki tek görüntüleme radarı olarak öne çıkıyor.
 • Elektrikli araçlara geçişin neden olduğu gecikmelere rağmen, OEM’ler çeşitli araç türlerinde Seviye 3 özellikleriyle ilerliyor ve Arbe’nin radarı LiDAR’a göre fiyat avantajı sunuyor.

Arbe Robotics, gelişmiş radar teknolojisiyle otonom sürüş endüstrisinde önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Şirketin ilerlemesi, ortaklıkları ve stratejik finansal planlaması, 2024 için öngörülen FAVÖK kaybına rağmen, yaklaşan talebi ve endüstri standartlarını karşılayacak şekilde konumlandırıyor. Şirketin gelirlere hazır olması ve üretim giderlerinin çoğunun halihazırda gerçekleşmiş olmasıyla Arbe Robotics, 2025’te çok önemli bir yıla hazırlanıyor.

InvestingPro Insights

Arbe Robotics, otonom sürüş endüstrisindeki geleceğini şekillendirebilecek üretim artışına ve ortaklıklara hazırlanırken çok önemli bir dönemden geçiyor. Şirketin son finansal yönlendirmeleri ve stratejik hamleleri, kısa vadeli finansal zorluklara rağmen uzun vadeli büyümeye odaklanan, geçiş sürecindeki bir şirketi yansıtıyor.

Arbe Robotics için InvestingPro Verileri, 132,19 milyon dolarlık bir piyasa değerine işaret ediyor ve bu da piyasanın şirkete ilişkin mevcut değerlemesini yansıtıyor. Özellikle, şirketin 2023’ün 4. çeyreği itibariyle son on iki aylık geliri 1,47 milyon dolar olup, üç aylık gelir artışı %132,89’dur. Ancak bu durum, kârlılığa ulaşmada zorluklara işaret eden %-2,58’lik bir brüt kâr marjı zemininde gerçekleşiyor. Şirketin hisse senedi fiyatı, 1 aylık fiyat toplam getirisi -%7,14 ve 1 yıllık fiyat toplam getirisi -%24,89 ile bazı yatırımcıları endişelendirebilecek bir dalgalanma yaşadı.

InvestingPro İpuçları, Arbe Robotics’in finansal sağlığı ve pazar konumlandırmasının birkaç önemli yönünü vurgulamaktadır. Daha da önemlisi, şirketin bilançosunda borçtan daha fazla nakit bulundurması, likiditenin olumlu bir işaretidir. Dahası, Arbe’nin likit varlıkları kısa vadeli yükümlülüklerini aşıyor ve bu da yakın vadede bir finansal istikrar seviyesine işaret ediyor. Ancak analistlerin önümüzdeki dönem için kazançlarını aşağı yönlü revize etmesi ve şirketin hızla nakit tüketiyor olması, nakit akışının sürdürülebilirliği konusunda endişelere yol açabilir. Ayrıca, şirketin bu yıl kârlı olması beklenmiyor ve hissedarlara temettü ödemiyor, bu da gelir arayan yatırımcılar için caydırıcı olabilir.

Daha derin bir analizle ilgilenen okuyucular için, https://www.investing.com/pro/ARBE adresinde Arbe Robotics için 11 ek InvestingPro İpucu bulunmaktadır. Bu ipuçları, şirketin finansal sağlığı, hisse senedi performansı ve piyasa beklentileri hakkında daha fazla bilgi sağlayabilir. Bu bilgilere ve daha fazlasına erişmek için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirim elde edebilir ve yatırım portföylerinde Arbe Robotics’i düşünen yatırımcılara değerli bir içerik sunabilirsiniz.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu