Haber

Kaymakam imama mikrofonla saldırdı

Diyarbakır’ın Kulp ilçesi Kaymakamı Burak Akeller, cuma namazını kılmak için Bahçelievler Camisi’ne gitti. İddiaya göre cami imamı MK hutbe okurken yanlışlıkla atladı. Bu duruma tepki gösteren Akeller, namaz bittikten sonra hutbe okuduğu mikrofonla İmam MK’ya saldırdı.

Saldırı ihbarı alan İmam MK, Kaymakam Akeller hakkında suç duyurusunda bulundu. Şikayeti öğrenen Akeller’in savunmasını göndererek imamı dövdüğü mikrofonu çıkararak şikayeti engellemek için çaba gösterdiği iddia edildi.

‘DOĞRU OKUYUN HOCAAAAA’

Olaya Mil Diyanet-Sen tepki gösterdi. Sendikadan yapılan açıklamada, “Diyarbakır Kulp Kaymakamı cuma namazı sonrası imam odasına girerek din görevlimize ağır küfürler savurdu ve imama mikrofon sapıyla vurdu. Sendikamıza ulaşan bilgi ve iddialara göre öğretmenimiz yanlışlıkla bir mesajı atlıyor. Cuma namazında hutbe okurken bir iki satır. Bunun üzerine camide bulunan Kaymakam imama saldırdı. ‘Hoca! Hutbeyi tam ve doğru oku’ diye bağırarak bizi uyardı. İmam kardeşimiz şunu fark ediyor: o paragrafı atlayıp paragrafı tekrar okur. Namaz kılındıktan sonra Kaymakam korumaları camiyi tamamen boşaltır ve öğretmenimizi imam odasına götürür. Kaymakam odaya girer ve ağır küfürler ederek öğretmenimize hakaret eder. Yürür.”

‘TERÖRİST MİSİNİZ?’

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Hocamıza ‘Terörist misin? İddiayı ileri sürüyor: Öğretmenimiz Kaymakam’a diyor ki, ‘Kaymakam, babam geçici köy korucusu, ağabeyim de polis, lütfen yapmayın bunu.’ Bunun üzerine Kaymakam imamı mikrofon sapıyla dövüyor. Aynı zamanda Diyanet-Sen ilçe temsilcisi olan hocamız da bu olayın ardından hastaneye giderek darp raporu aldı. Evet sendikamıza ulaşan bilgiler ve tezler bunlar. “Genç ve Çınar Kaymakamlığı olayının ardından Kulp ilçemizde yaşanan bu üzücü olaydan üzüntü duymaktayız.”

‘DARBEYİ ASLA YENMEZ, ADALET ÖNÜNDE HESABI VERİLECEK’

Sendika, olayın takipçisi olacaklarını belirterek, “Mil-Diyanet Sen olarak daha önceki olaylarda olduğu gibi Kulp ilçemizde bu olayın da takipçisi olacağız. Sorumluların adalet önünde hesap vermesini sağlamak için gerekli tüm çalışma ve süreçleri yürütmekten kaçınmayacaktır. Rütbesi ve konumu ne olursa olsun hiç kimse bir kamu görevlisine veya din görevlisine küfredemez veya saldıramaz. Din görevlilerimizin yanındayız. “İçişleri Bakanımızın, Diyarbakır Valimizin ve İl Müftümüzün bu olaya kayıtsız kalmayacağına yürekten inanıyoruz.”

‘HİÇBİR TELEFONA CEVAP VERMEYİN’

Öte yandan olayın duyulması üzerine Valilikte toplantı yapıldığı ve darp edilen imam MK’ye hiçbir telefona cevap vermemesi tavsiye edildiği iddia edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu