Haber

İyi Parti, İstanbul’da Boşaltılan Askeri ve Kamuya Ait Arazilerin Kullanım Amaçlarının Araştırılmasını Önerdi, AKP ve MHP Milletvekilleri Reddetti

İYİ Parti, İstanbul’daki askeri ve diğer kamu kurumlarına ait arazilerin hangi amaçlarla boşaltıldıklarının, amacına uygun kullanılıp kullanılmadıklarının tespit edilmesi amacıyla verdiği araştırma önergesinin TBMM Genel Kurulu’nda bugün görüşülmesini önerdi. UYGUN Parti’nin önerisi, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. DÜZGÜN Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, “Zeytinburnu Tank Fabrikası, Zekeriyaköy Füze Üssü, Sancaktepe Askeri Havaalanı ve lojmanları, Esenler Topkule, Baştabya ve Metris Kışlaları, Maltepe Kenan Cihan Kışlası, Tuzla İçmeler’deki Piyade Okul Komutanlığı arazisinden 168 bin metrekare alan imara ve dolayısıyla yapılaşmaya açılmıştır. Beşiktaş Barbaros Bulvarı’nda bulunan Jandarma Genel Komutanlığı’na ait Dikimevi arazisi, düşük bir bedelle TOKİ’ye devredilmiş, imar değişikliği yapılarak özel bir firmaya satılmıştır” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda bugün, İYİ Parti’nin İstanbul’daki askeri ve diğer kamu kurumlarına boşaltılma amaçlarının ve amacına uygun kullanılıp kullanılmadıklarının araştırılması amacıyla TBMM’ye daha önce verdiği önergenin diğer önergelerin önüne alınması önerisi görüşüldü.

Öneri üzerine söz alan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, “Şehir içinde kalmış olan birtakım askeri tesisler ile kamu kuruluşları, işlevlerini yerine getirebilmek için öbür alanlara kaydırılmaktadır. Kent içinde kalan topraklar kıymet kazanmakta ve birilerinin iştahını kabartmaktadır. Boşaltılan alanların imar durumları, vakit geçirilmeden Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile TOKİ tarafından resen değiştirilmektedir” dedi.

“JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI’NA AİT DİKİMEVİ ARAZİSİ DÜŞÜK BİR BEDELLE TOKİ’YE DEVRDİLMİŞ”

Nuhoğlu, “En son Çekmeköy ilçesindeki askeri kışlayla birlikte geniş bir orman toprağı yapılaşmaya açılmıştır. Daha öncesinde Zeytinburnu Tank Fabrikası, Zekeriyaköy Füze Üssü, Sancaktepe Askeri Havaalanı ve lojmanları, Esenler Topkule, Baştabya ve Metris Kışlaları, Maltepe Kenan Cihan Kışlası, Tuzla İçmeler’deki Piyade Okul Komutanlığı arazisinden 168 bin metrekare alan, imara ve dolayısıyla yapılaşmaya açılmıştır. Beşiktaş Barbaros Bulvarı’nda bulunan Jandarma Genel Komutanlığı’na ait Dikimevi arazisi, düşük bir bedelle TOKİ’ye devredilmiş, imar değişikliği yapılarak özel bir firmaya satılmıştır. Tuzla Aydıntepe’deki Jandarma Komando Tabur Komutanlığı Kışlası yerinin imar planlarının da değiştirildiği ve yeni planlar kapsamında arazinin 130 bin metrekarelik kısmının yapılaşmaya açılacağı basında yer almıştır” diyerek örnekler verdi.

“TOKİ, ÇOK ÂLÂ BİR ARACI ŞİRKET HALİNE GETİRİLDİ”

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy ise “2001 krizi sonrasında sermaye bir tercihte bulundu. O tercih, inşaata dayalı ekonomik büyüme siyaseti. Bu politikayı da en âlâ siz uygulayacağınız için iktidara geldiniz ve nitekim de çok yeterli uyguladınız. İnşaata dayalı o ekonomik büyüme siyasetinin bir sonucu var. Bugün biz, bu sonucu yaşıyoruz. Ne oldu bu tercihle? Gayrimenkul yatırımları cazip hale getirildi ve yalnızca özel alanlar değil, kamusal alanlar da sermayenin talanına açıldı. Konut, artık bir barınma değil büsbütün bir yatırım aracı haline getirildi. Kamu yerleri, kamu-özel iş birliğiyle o rant yaratan projelere tahsis edildi ve kamuya ilişkin ne kadar bina, arazi, arsa, park, orman varsa bunların hepsi şirketlerin hizmetine sunuldu. Bu bahiste da TOKİ, çok âlâ bir aracı şirket haline getirildi” dedi.

“ASKERİ TOPRAKLAR BİRER BİRER İMARA AÇILDI, TALAN EDİLDİ”

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker de “O vaktin başbakanı Binali Yıldırım, 15 Temmuz sonrası askeri okulların kapatılmasıyla birlikte, kışlaların kapatılmasıyla birlikte buraların yeşil alan olacağını söylemişti, ‘En güzel mekanlar yapılacak’ demişti. Mehmet Özhaseki, ‘Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı var, hepsi yeşil alan olacak. O konuda kimsede ters bir düşünce yok’ demişti. Yeniden, Murat Kurum da ‘Askeri arazileri hiçbir zaman bir rant olarak görmedik’ demişti. Pekala sonra ne oldu? Askeri yerler birer birer imara açıldı, talan edildi, AVM oldu, konut oldu, rezidans oldu ve ticaret alanı oldu. AKP, tutarlılığına devam ediyor, ne diyorsa aksisini yapmaya devam ediyor” sözleriyle AKP iktidarını eleştirdi.

“TUZLA AYDINTEPE ASLINDA BİNALARI BİTMİŞ, KENT YAPILAŞMASI BİTMİŞ, ÇABUCAK YANI BAŞINDAKİ ASKERİ BOŞ ALANIN OLDUĞU BİR YER”

AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Demir, “Cumhurbaşkanımızın ortaya koymuş olduğu vizyonla İstanbul’un bu kentsel dönüşüm başta olmak üzere, temel gereksinimleri olan yeşil alan açısından tam 16 milyon metrekarelik bir yeşil alan maksadı koyduk ve bunları adım adım gerçekleştiriyoruz. Arkadaşlarımızın söylediği, gündeme getirdiği kimi hususlara küçük başlıklar altında yanıt vereceğim. Tuzla Aydıntepe, aslında binaları bitmiş, kent yapılaşması bitmiş ve çabucak yanı başındaki askeri boş alanın olduğu bir yer” dedi.

İYİ partinin önerisi, TBMM Genel Konseyi’nde AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu