Haber

İstiklal Caddesi’ni kana bulayan kadın teröristin evinden para ve çok sayıda ziynet eşyası ele geçirildi

Taksim İstiklal Caddesi’nde meydana gelen 6 kişinin öldüğü, 81 kişinin de yaralandığı bombalı terör saldırısıyla ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin çalışması sürüyor. Bölücü terör örgütü PKK/KCK’nın Suriye kolu PYD/YPG tarafından gerçekleştirilen terör taarruzuyla temaslı olduğu savıyla gözaltına alınan 46 şüphelinin sorgusu devam ederken, caddeye bombayı bırakan bayan terörist Ahlam Albashir ise sabah karşı Küçükçekmece’de saklandığı evde kıskıvrak yakalandı.

GÖZALTI SAYISI 48’E ÇIKTI

İlgili Makaleler

Ekipler, hücumla ilgili şu ana kadar birden fazla Suriyeli, 37’si yabancı asıllı 48 şüpheliyi yakaladı. Takımların terör taarruzuyla ilgili operasyonları devam ederken, gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki süreçleri sürüyor.

KAÇARKEN BİNDİĞİ TAKSİNİN SÜRÜCÜSÜNÜN SÖZÜ ALINDI

Saldırının akabinde bin 200 farklı güvenlik kamera manzarasından oluşan yüzlerce saatlik kayıtlar didik didik inceleyen Terörle Gayret ve istihbarat üniteleri, birinci olarak bayan teröristin atağın akabinde kaçmak için “müşteri” kılığında bindiği taksiyi buldu. Taksi şoförü sözünün alınması için gece saatlerinde İstanbul Terörle Çaba Şubesine getirilirken, ticari taksi ise emniyet üniteleri tarafından incelemeye alındı.

KARI-KOCA KILIĞINDA ÜLKEYE GİRDİLER

Bombalı saldırıyı gerçekleştiren Suriye asıllı bayan teröristin, evvel Esenler’de bir eve gittiği, buradan yanına bir miktar altın ve para aldıktan sonra Küçükçekmece’de öbür bir adrese giriş yaptığı saptandı. Yaklaşık 4 ay evvel beraberindeki örgüt üyesi B. isimli terörist ile ‘karı-koca’ kılığında geldikleri İstanbul’da, Suriye Kobani bölgesindeki PYD/YPG mensubu H. adlı bir örgüt yöneticisinin talimatıyla Esenler’de bir dokuma atölyesinde işe girdikleri öğrenildi.

1 KİLOLUK PATLAYICIYI VERİP İSTİKLAL’E GÖNDERMİŞ

Burada ‘uyuyan hücre’ konumunda olan terörist, Ayn El-Arab (Kobani) bölgesinden aldıkları talimatla dün hususi bir otomobille Taksim’e gitti. Suriye’den birlikte Türkiye’ye geldikleri ‘koca’ kılığındaki B. isimli firari PKK/YPG üyesi terörist, hücre üyesi Ahlam Albashir’e yaklaşık 1 kilonun üzerindeki TNT tipi plastik patlayıcıyı saat 16.00 sıralarında vererek İstiklal Caddesi’ne gönderdi.

EYLEM SONRASI 4 AYDIR YANLARINDA KALDIĞI AİLENİN YANINA GİTTİ

Burada aksiyonun gerçekleştirileceği noktaya patlayıcı dolu paketi bırakan bayan terörist, olaydan sonra ‘müşteri’ kılığında bindiği ticari taksiyle evvel Esenler’de kendilerine yardım ve yataklık eden ve 4 aydır yanlarında kalan ailenin evine girdi. Yaklaşık bir saat sonra evden bir miktar altın ve para alan terörist, Küçükçekmece’de bir meskene saklandı. Birinci olarak Edirne’ye, oradan da Yunanistan’a gitmek için fırsat kollayan Ahlam Albashir isimli Suriyeli terörist, gece saat 02.50’de güvenlik güçlerince Küçükçekmece’de düzenlenen eş vakitli operasyonla gözaltına alındı.

YUNANİSTAN’A KAÇMA TALİMATI

Teröristin emniyette yapılan sorgusunda, PKK/PYD/YPG Terör örgütü tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini ve Afrin üzerinden ülkeye hareket yapmak için beraberindeki ‘karı-koca’ kılığındaki bir PKK/YPG mensubu ile birlikte kaçak yollarla giriş yaptıklarını itiraf etti. Güvenlik ve istihbarat ünitelerinin elinde olduğu öğrenilen ses ve yazışma kayıtlarında, akının akabinde Ahlam Albashir ile yanındaki B. isimli erkek teröriste Yunanistan’a kaçma talimatı verildiği ortaya çıktı.

KAÇABİLSELERDİ YUNANİSTAN’DA İNFAZ EDİLECEKLERDİ

Saldırının örgütsel kodlarını deşifre eden emniyet ve istihbarat birimleri, eyleme ilişkin yürütülen soruşturmayı çok yönlü olarak sürdürüyor. Kanlı saldırıya dair soruşturma devam ederken, eylemi gerçekleştiren kadın terörist ile beraberindeki B. adlı erkek teröriste Suriye’deki PKK/YPG idaresinden aksiyondan sonra Türkiye’yi terk etmeleri talimatı verildi. Kobani’de soyadı açıklanmayan H. isimli bir PKK/YPG sorumlusu tarafından verilen buyrukta, ataktan çabucak sonra Edirne’den Yunanistan’a geçmeleri istendi. İstihbarat ünitelerine nazaran teröristler ülkeyi terk edip kaçabilselerdi Yunanistan’da infaz edilerek saldırının tüm bağlantıları koparılacaktı.

‘KOCA’ KILIĞINDAKİ ERKEK TERÖRİST HER YERDE ARANIYOR

Dün meydana gelen terör saldırısında kullanılan patlayıcının TNT tipi bomba türü patlayıcı kullanıldığı öğrenilirken, bölücü terör örgütü PKK/PYD bağlantılı olduğu anlaşılan hücre üyesinin, Türkiye’deki tüm ilişkileri mercek altına alındı. Ayn El-Arab (Kobani) bölgesinden hareket talimatı alarak Türkiye’ye giriş yapan Ahlam Albashir isimli terörist, sorgusunda, PKK/PYD tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirilip Türkiye’ye gönderildiğini itiraf etti. Failin sözleri doğrultusunda Edirne’den Yunanistan’a kaçmaya çalışan B. isimli teröristin yakalanması için çalışmaların devam ettiği aktarıldı.

KADIN TERÖRİSTİN KONUTUNDAN PARA VE ZİYNET EŞYALARI ÇIKTI

Ekiplerce, bayan şüphelinin Küçükçekmece’de kaldığı meskende yapılan aramada ise 3 bin 800 dolar, 5 bin avro ve 10 bin lira ile çok sayıda ziynet eşyası ele geçirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu