Haber

İsrail Dışişleri Bakanı: ABD’nin savunma taahhüdü, Arap ülkelerinin nükleer emellerini gereksiz kılıyor

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, ABD’nin İran “tehlikesine” karşı Arap ülkelerine savunma garantisi vermesinin onların “nükleer emellerini” gereksiz kılacağını belirtti.

Cohen, The Wall Street Journal (WSJ) için yazdığı “Korea is a Model for Middle East Peace” başlıklı yazısında ABD’nin Suudi Arabistan’ı İsrail’i tanımaya yönelik çabalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yazısında Kore örneğini veren Cohen, “ABD’nin savunma taahhüdünün Seul’ü Pyongyang’dan koruduğu gibi Arap devletlerini de İran’dan koruyabileceğini” savundu.

Cohen, “Arap dünyasının güç merkezi Suudi Arabistan ile bağları güçlendirmenin, bazı Arap ülkeleriyle normalleşme anlaşmaları imzalayan İsrail için önemli bir odak noktası olduğunu” vurguladı.

ABD’nin son aylarda Suudi Arabistan ile İsrail arasında diyalog kurulması için çaba sarf ettiğine işaret eden Cohen, “Suudiler ABD’den kendilerine göre İsrail ile normalleşme sürecini ilerletmenin anahtarı olan birkaç talepte bulundu. Bu taleplerin çoğu İran saldırganlığı ve Suudi Arabistan saldırganlığıyla ilgili. Bu, Arabistan’ın bu tehdide karşı kendini savunma kapasitesiyle ilgili.” değerlendirmesini yaptı.

Cohen, ABD’nin savunma taahhüdünün “bölgedeki kişisel nükleer emelleri gereksiz kılacağını” söyledi.

İsrailli bakan, “Ilımlı Sünni ülkeleri ve İsrail’i bir araya getiren birleşik bir cephe, İran’ın artan emelleri üzerinde etkili bir kontrol kuracaktır” dedi. sözlerini kullandı.

Öte yandan WSJ, ABD’li yetkililere dayandırdığı haberde, Suudi Arabistan’ın İsrail’i tanıması için ABD ile Suudi Arabistan arasında genel hatlarıyla anlaşmaya varıldığını iddia etti.

Raporda, Suudi Arabistan-İsrail normalleşmesinin Filistinlilere verilecek tavizler, ABD’nin Riyad yönetimine vereceği güvenlik garantileri ve sivilleri hedef alan nükleer yardım gibi konuları kapsadığı ancak önünde “daha çok engel” olduğu belirtildi. nihai bir anlaşmanın

silivri-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu