Ekonomi

Hava sahası Ermeni uçaklarına kapatıldı

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da açılışı yapılan Nemesis Anıtı, geçtiğimiz günlerde Türkiye’den sert tepkiye neden olmuştu.

Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, anıtın 1920’lerin başında Osmanlı siyasi ve askeri liderlerine yönelik suikastların failleri ile Azerbaycanlı yetkililere ithaf edildiğini belirterek, anıtın açılışını “şiddetle kınadığını” duyurdu. dönemin ve hatta Ermeni asıllı bazı Osmanlı vatandaşları.

Çavuşoğlu bugün NTV’ye verdiği röportajda, “Güvenlik kurumlarından sonra en çok şehit veren Dışişleri Bakanlığı’nın başı olarak bunu kabul etmem mümkün değil… Alanımızı kapattık. Buna devam etmeleri halinde başka tedbirler alacağız” dedi.

“Havaalanımız üzerinden Avrupa’ya, başka yerlere uçuyorlar. KEIPA toplantısı için Türkiye’ye sadece Ermenistan Meclis Başkanı gelecek, bu uluslararası bir toplantı olduğu için izin verdik, o bir istisna. Onun dışında biz VIP uçuşlar dahil uçuşlara izin vermeyeceğiz. Verirlerse kaldırmazlarsa bu kez ek önlem alacağız. Bunu kabul etmemiz mümkün değil.”

Türkiye, Rusya ve Suriye Dışişleri Bakanları 10 Mayıs’ta toplanabilir

Çavuşoğlu ise Türkiye, Rusya ve Suriye Dışişleri Bakanlarının 10 Mayıs’ta Moskova’da bir araya gelebileceğini söyledi.

Mart ortasında yapılması planlanan Türkiye, Rusya, İran ve Suriye dışişleri bakan yardımcılarının görüşmesi ertelendi ve ülkelerin savunma başkanları Nisan ayında “yapıcı” bir görüşme gerçekleştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu