Haber

Fukuşima Nükleer Santrali’nde Sızıntı Tespit Edildi

Japonya’da atıl durumdaki Fukushima In-Dai Nükleer Santrali’nin işletmecisi Tokyo Electric Power (TEPCO), arıtılmış suyu nakletmek için kullanılan hortumda sızıntı tespit edildiğini duyurdu.

NHK’nin haberine göre TEPCO, söz konusu nükleer santralin depolama tankı çevresindeki kanalda biriken yağmur suyunda radyoaktif element trityumun normalden yüksek seviyelerinin tespit edilmesinin ardından araştırma yapıldığını duyurdu.

İlgili Makaleler

Tahliye hortumunun etrafındaki ambalajı çıkarırken kullanılan kesici aletin ise sızıntıya neden olan çatlakların oluşmasına neden olduğu belirtildi.

Hortum aynı zamanda başka bir tanktan arıtılmış su nakletmek için de kullanıldığından iki kanalda yapılan su analizinde litrede 67 bin becquerel’e kadar trityum tespit edilmiştir.

Bu sayı, Japon hükümetinin trityum salınımı standardı olan 60.000 bekereli aşıyor.

Japon hükümeti, Dünya Sağlık Örgütü’nün içme suyu kalite yönergelerine göre, arıtılmış suyu denize bırakmadan önce seyreltmeyi ve trityum seviyesini yaklaşık yedide bire düşürmeyi planlıyor.

Sızıntının tesisten okyanusa arıtılmış ve seyreltilmiş su deşarjı planını etkilemeyeceği belirtiliyor.

Balıkçılık Federasyonu 1 ay boyunca her gün trityum seviyesini test edecek

The Japan Times’ın haberine göre Japonya Balıkçılık Federasyonu, tesisin arıtılan suyu okyanusa salmaya başlamasının ardından yaklaşık 1 ay boyunca her gün trityumun hızlı kontrolünü sağlayacak testler yapacak.

Sonuçlar ajansın web sitesinde yayınlanacak ve bu bilgiler İngilizce olarak da sunulacaktır.

Federasyon, hızlı analiz sisteminin arıtılmış suyun serbest bırakılmasıyla ilgili yanlış bilgilerin yayılmasını engellemeye ve balıkçılık operatörleri ile tüketiciler arasındaki endişeleri hafifletmeye yardımcı olacağını umuyor.

Denize atıksu deşarj planı

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, 4 Temmuz’da yayınladığı raporunda, Japonya’nın Fukushima In-Dai Nükleer Santrali’nde biriken atık suyun denize deşarj edilmesi planının güvenlik standartlarına uygun olduğunu belirtti.

Resmi takvim açıklanmasa da okyanusa tahliye döneminin bu yılın yaz aylarında başlayacağı açıklandı.

Komşu ülkeler Çin, Güney Kore ve Tayvan, Tokyo hükümetinin tahliye kararına tepki gösterdi.

Mart 2011’de Fukushima Dai Nükleer Santrali’ndeki reaktörde meydana gelen 9 büyüklüğündeki depremle tsunaminin neden olduğu nükleer erimeler havaya karışmış ve santralin çevresi “tahliye bölgesi” ilan edilmişti.

silvanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu