Haber

Filistinli destekçiler Leonardo’nun İngiltere’deki karargâhını protesto etti

İngiltere’de bir grup Filistinli destekçi, İsrail ordusuna destek verdiği gerekçesiyle İtalyan havacılık ve savunma şirketi Leonardo’nun Londra’daki genel merkezinin girişine kırmızı boya atarak protesto düzenledi.

Filistin Eylemi adlı grup, X’ten yaptığı açıklamada Balfour Deklarasyonu’nun 106’ncı yıl dönümü dolayısıyla eylem gerçekleştirdiklerini duyurdu.

Paylaşımda “Hükümetimiz soykırım işbirlikçisidir” ifadeleri kullanıldı ve Leonardo’nun Filistinlilere saldıran “İsrail ordusunu donattığı” kaydedildi.

Protestocular, Leonardo’nun Londra’daki genel merkezinin bulunduğu One Eagle Place binasının girişini kırmızıya boyayıp duvarlarına Filistin’i destekleyen sloganlar yazarken, Filistin Eylemi yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Leonardo, Apache helikopterlerinin ve F-35’in parçalarını satıyor. Gazze’yi İsrail’e bombalayan uçaklar.” .” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, iki protestocudan birinin gözaltına alındığı, binanın giriş kapısının üzerindeki saçağa tırmanan ikinci protestocunun ise hareketine devam ettiği belirtildi.

Filistin Eylemi aktivistleri, eski İngiltere Dışişleri Bakanı Arthur James Balfour’un adını taşıyan açıklamayı protesto etmek amacıyla sabah saatlerinde Dışişleri Bakanlığı binasına kırmızı boya attı.

Öte yandan Londra Büyükşehir Polisi, Leonardo önünde devam eden protestoya ilişkin yaptığı açıklamada, bir kişinin mülke zarar vermekten gözaltına alındığını, saçağa tırmanan ikinci protestocunun ise güvenli bir şekilde indirildikten sonra gözaltına alınacağını belirtti.

Balfour’un 2 Kasım 1917’de o dönemde Siyonizmin hamisi Baron Walter Rothschild’e yazdığı mektup, Balfour Deklarasyonu olarak tarihe geçti.

İngiliz hükümetinin Filistin topraklarında Yahudiler için bir “vatan” kurulmasına verdiği desteği ifade eden mektup, İsrail devletinin kurulmasına giden süreçte en önemli kilometre taşı olarak değerlendiriliyor.

kale-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu