Ekonomi

ECB’nin Haziran’da faiz indirmesi bekleniyor, gelecekteki indirimler belirsiz

Yakın zamanda yapılan bir ankette ekonomistlerin önemli bir kısmının belirttiği gibi Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Haziran ayında faiz oranlarını düşürmesi bekleniyor. ECB bir dizi faiz indirimi taahhüdünde bulunmamış olsa da, ilk indirimin Haziran ayında gerçekleşmesi ve sonraki indirimlerin başta enflasyon ve ücret artışı olmak üzere ekonomik göstergelere bağlı olması muhtemel.

Şu an itibariyle, 25-28 Mart tarihleri arasında ankete katılan 77 ekonomistin tamamı ECB’nin 11 Nisan’da mevduat faizini %4.00’te tutacağını öngörüyor. Toplam 68 kişiden oluşan bu uzmanların yaklaşık %90’ı ilk faiz indiriminin Haziran ayında gerçekleşeceğini tahmin ederek piyasa beklentileriyle uyum göstermiş ve bir önceki ayki ankete kıyasla daha büyük bir çoğunluğu temsil etmiştir.

Benzer şekilde, ABD Merkez Bankası’nın da faiz indirimlerine Haziran ayında başlaması bekleniyor, ancak yılın ilerleyen dönemlerine erteleme ihtimali de var.

Ekonomistlerin çoğu faiz indirimlerinin Haziran ayında başlayacağı konusunda hemfikir olsa da, ECB’nin bu yılki faiz indirimlerinin toplam kapsamı konusunda bir fikir birliği bulunmuyor. Ankete katılanların yarısından biraz fazlası, 77 kişiden 39’u, toplam 100 baz puan veya daha fazla indirim beklerken, kalan 38 kişi 75 baz puan veya daha azını öngörüyor. Bu, yaklaşık %56’sının 100 baz puan veya daha fazla kesinti beklediği geçen ayki ankete göre hafif bir değişimi temsil ediyor.

Son dönemde yapılan iş dünyası anketleri 20 ülkeli Euro bölgesinde yılbaşından bu yana bir miktar ekonomik toparlanma olduğunu gösteriyor ki bu da ECB’yi daha fazla kesintiyi ertelemeye teşvik edebilir.

Anket ayrıca enflasyonun önümüzdeki çeyreklerde düşmeye devam edeceğini ancak 2025’in ikinci çeyreğine kadar ECB’nin %2’lik hedefine ulaşamayacağını gösteriyor. Mevcut yıllık ücret artışı %4,6 ile ECB’nin %2 enflasyonla tutarlı olduğunu düşündüğü %3 seviyesinin oldukça üzerinde.

Geçtiğimiz çeyrekte durgun seyreden Avro bölgesi ekonomik büyümesinin birinci ve ikinci çeyrekte sırasıyla %0.1 ve %0.2 olarak gerçekleşeceği, bu yıl ortalama %0.5, gelecek yıl ise %1.3 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu