Ekonomi

Deprem konutları için 4 ayda 4 milyon ton çelik gerekiyor: Yeterince var

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Genel Sekreteri Veysel Yayan, sektörün depremlerden etkilenen Kahramanmaraş ve Hatay merkezli illerde yapılacak deprem evleri için inşaat demiri ihtiyacını karşılayabilecek durumda olduğunu söyledi. Türkiye’nin dünyanın en büyük inşaat çeliği ihracatçılarından biri olduğunu belirten Yayan, deprem bölgesinde bulunan ancak çalışmalarına bir süre ara veren kuruluşların büyük çoğunluğunun çalışmaya başladığını bildirdi.

4 AYDA 4 MİLYON TON

Yayan, afet bölgesinde 5 demir çelik fabrikası olduğunu, 3’ünün faal olduğunu, 2’sinin de birkaç gün içinde faaliyete geçeceğini bildirdi. Yayan, sallama evleri için ilk 4 ayda 4 milyon ton inşaat demirine ihtiyaç duyulacağını belirtti. “Sektörümüz ihtiyaç duyulan inşaat çeliğini sorunsuz karşılayabilecek kapasitede”söz konusu.

TON HURDA DEMİR 450 DOLAR

YAYAN, deprem sonrası inşaat çeliği fiyatlarında da artış olduğunu belirtti. “İskenderun Demir-Çelik’i durdurma bahanesiyle İskenderun’la ilgisi olmayan sorunları oraya yüklemeye çalışıyorlar. Orası inşaat demiri değil yassı demir üretiyor. Gerekçesiz fiyat artışı olmuyor.Depremde yıkılan binaların enkazından çıkarılacak demirin geri dönüşüme kazandırılacağını anlatan Yayan, şöyle konuştu: “Hurda demirin de tonu 450 dolardır. Kimse israf etmez”dedi.

KAYNAK: SABAH

habergulsehir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu