Ekonomi

Çin’in yolcu uçağında ilk teslimat

 • 01

  Çin’in yerli üretim yolcu uçağı C919’un ilk teslimatının China Eastern havayoluna yapıldığı bildirildi. Xinhua’nın haberine göre, B-919A kayıt numaralı uçak, Şangay Pudong Uluslararası Havalimanı’ndan havalanarak aynı şehirdeki Hongqiao Uluslararası Havalimanı’ndaki şirkete teslim edildi.

 • 02

  Boeing 737 ve Airbus 320 muadili olarak tasarlanan yolcu uçaklarının 2023 yılından itibaren ticari uçuşlarda kullanılması öngörülüyor. Devlete ait China Commercial Aircraft Corporation (COMAC) tarafından geliştirilen tek koridorlu dar gövdeli uçak, 156 ile 156 arasında yolcu taşıyabiliyor. ve 168 yolcu.

 • 03

  Model ilk test uçuşunu 14 Mayıs’ta gerçekleştirdi; Tip lisansını 30 Eylül’de, üretim lisansını ise 30 Kasım’da alarak uçuşa elverişliliğini tescilledi.

 • 04

  China Eastern, Mart 2021’de imzalanan anlaşma ile uçakların her biri 99 milyon dolara satın alınması için COMAC ile anlaşmaya varmıştı. Şirket, uçağı Şanghay’dan Pekin, Guangcou, Sincan ve Qingdu şehirlerine yönelik iç hat uçuşlarında kullanmayı planlıyor.

 • 05

  Dünyada sivil havacılık segmentinde en yaygın kullanılan uçak tipi olan orta menzilli yolcu uçağının lansmanı ile Çin’in, ABD Boeing ve Avrupa Airbus’un hakim olduğu küresel yolcu uçağı pazarında pay sahibi olabileceği değerlendiriliyor. şirketler.

 • 06

  2008 yılında COMAC tarafından geliştirilmeye başlanan C919, ülkenin dışa bağımlılığını azaltmayı amaçlasa da jet motoru ve kontrol yazılımı gibi kritik bileşenleri General Electric gibi ABD’li şirketler tarafından üretildiği için tamamen yerli değil. ve Honeywell.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu