Haber

Büyükçekmece Gölü’nde Su Seviyesi Hızla Düşüyor

BÜYÜKÇEKMECE Gölü’ndeki su seviyesi hızla düşüyor. Geriye balıkların tutulduğu yerlerden kurumuş ve ufalanmış toprak kalıyor. İSKİ verilerine göre şu anda doluluk oranı yüzde 18,47 olan Büyükçekmece Baraj Gölü’nün geçen yılın aynı döneminde doluluk oranı yüzde 74,55 oldu. Çevre sakinlerinden Oktay Cantürk, “Kuraklık nedeniyle göl yaklaşık 2 kilometre kadar çekildi. Göl çekilmeden önce vatandaşlar buraya balık tutmaya gelirdi.”

BARAJLARDAKİ SU SEVİYESİ HIZLA DÜŞÜYOR

İstanbul barajlarındaki doluluk oranlarındaki hızlı düşüş devam ediyor. İSKİ verilerine göre İstanbul barajlarında bugün doluluk oranı yüzde 37.49 olarak ölçüldü. Bir yıl önce bugün barajlardaki doluluk oranı yüzde 66,79 olarak ölçüldü. Bugün ölçülen değerin 2014’ten bu yana Temmuz ayında ölçülen en düşük değer olduğu belirtildi. İstanbul’un barajlarında 325,7 milyon metreküp su kaldığı belirtildi.

GEÇEN YIL YÜZDE 74,55’Tİ, BU YIL YÜZDE 18,47’YE İNDİRDİ Büyükçekmece barajı da barajlardaki hızlı düşüşten nasibini aldı. Barajın doluluk oranı bugün itibariyle yüzde 18,47 olarak ölçüldü. Büyükçekmece baraj gölünde ölçülen bu değerin 2014’ten bu yana ölçülen en düşük değer olduğu belirtildi. 1 yıl önce bugün Büyükçekmece baraj gölünün doluluk oranı yüzde 74,55 oldu. Büyükçekmece Gölü sularının hızla çekilmesiyle gölün dibindeki deniz kabukları açığa çıkarken, kurumuş algler dikkat çekiyor. Havadan çekilen görüntülerde suyun çekildiği alanın büyüklüğü dikkat çekiyor.

Oktay Cantürk, “Ben bu bölgenin insanıyım. İşimden dolayı sürekli bu yolu kullanıyorum. Karşı tarafta otoban yolunun 300 metre ilerisinde Büyükçekmece Gölü su ile doldu. Ancak kuraklık nedeniyle göl doldu” dedi. yaklaşık 2 kilometre derinliğe kadar çekildi. Göl geri çekilmeden önce vatandaşlar buraya piknik yapmak ve balık tutmak için gelirdi. Ama maalesef artık bunların hiçbiri olmuyor. Bu duruma bir çözüm bulunmasını diliyorum” dedi.

İSTANBUL BARAJLARINDA DOLGU ORANLARI İSKİ verilerine göre, 30 Temmuz Pazar günü Alibeyköy Barajı’ndaki doluluk oranı yüzde 18,89, Büyükçekmece Baraj Gölü’nde yüzde 18,47, Darlık Barajı’nda yüzde 53,07 ve Elmalı Barajı’nda yüzde 28,34 oldu. Yüzde 34,14, Kazandere’de yüzde 07,69, Ömerli Barajı’nda yüzde 70,41, Pabuçdere’de yüzde 04,72, Sazlıdere’de yüzde 21,26 ve Terkos Barajı’nda yüzde 24,93 oldu.

cermikajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu