Yaşam

Banksy Ukrayna’da: Elleri üzerinde duran jimnastikçi…

Sanatçı Banksy, Rusya ile savaşan Ukrayna’da yaptığı son işini Instagram sayfasında paylaştı.

Artı Gerçek’in aktardığına nazaran, kimliği bilinmeyen sokak sanatkarının paylaştığı fotoğraflar, savaşta en ağır hasar alan yerlerden biri olan Kiev Oblastı’na bağlı Borodyanka’dan. Ukrayna ordusu Borodyanka’yı nisan ayında Rusya’dan geri almıştı.

Bölgedeki bombardıman sonucu yıkılmaya yüz tutmuş bir apartmana yaptığı duvar fotoğrafında Banksy enkazda elleri üstünde duran bir jimnastikçiyi çizdi.

KİEV ETRAFINDA ÖBÜR DUVAR FOTOĞRAFLARI DE ORTAYA ÇIKMIŞTI

Ukrayna’nın başkenti Kiev ve çevresinde tarz benzerliği nedeniyle Banksy’e ilişkin olduğu sanılan diğer duvar fotoğrafları de daha evvel ortaya çıkmıştı.

Ancak Banksy bu duvar fotoğraflarını toplumsal medya hesabından paylaşmadığı için bu fotoğrafların ona ilişkin olup olmadığı bilinmiyor.

Yine Borodyanka’daki bir diğer duvar resminde yetişkin bir judocu (Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu sporu profesyonel biçimde yaptığı ve siyah jenerasyon sahibi olduğu biliniyor) bir çocuk tarafından alt edilirken görülüyor.

Banksy tarafından yapıldığı sanılan İrpin’deki üçüncü duvar resminde ise bir kadın ritmik jimnastikçi bir apartmandaki delik üzerinde performansını sergilerken tasvir ediliyor.

Kimli bilinmeyen dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy’nin işleri birinci olarak 1990’lı yıllarda İngiltere’nin Bristol kentinde ortaya çıkmıştı. Sanatçı yıllar içinde savaş bölgeleri de dahil olmak üzere çok sayıda kentte ve bölgede çeşitli işler yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu