Ekonomi

Bakan açıkladı! Bu iki kuralı yerine getirmeyenler meskenlerini kiraya veremezler.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘2023 Değerleme Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı günübirlik kiralık konutlarla ilgili çalışmayı uygulamaya hazırlanıyor.

Ersoy, “Günlük kiralanan konutlar için sertifika belgelendirme şartı getireceğiz. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belge alacaklar ve konaklayanları düzenli olarak bildirmekle yükümlü olacaklar. Buradan elde ettikleri gelir üzerinden de vergi alınacak.”söz konusu.

“KALACAK KİŞİLERE BİLDİRİM YAPMALILAR”

Bakan Ersoy, günlük konutlarla ilgili olarak, “Sektörde Airbnb olarak tanımlanıyor ama biz aslında günlük kullanım diyoruz. Bakanlığımız belli ki bu tarz konutlar için bir mevzuat çalışması başlattı. Yıl sonuna kadar hayata geçireceğiz. Ne yapacağız? Yapacağız” Bu tip günlük kiralanan konutlar için normal kiralamalar dışında değişiklik yaparak sertifika belgelendirme şartı getirecekler.Kültür ve Turizm Bakanlığından belge almak zorunda kalacaklar ve düzenli olarak konaklayacak kişilere bildirimde bulunmak zorunda kalacaklar. Oradan elde ettikleri gelir üzerinden de vergi alınacak, o vergiyi Hazine ve Maliye Bakanlığına yatırmaları gerekecek, bu aynı zamanda rekabet eşitliğini sağlaması açısından da değerli, yani biz şekillendiriyoruz. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yasal düzenleme var.İnşallah yılsonuna kadar burada da yasal düzenlemeleri yapacağız.Hepsi kayıtlı iktisat olacak.Ancak biz bu günübirlik konutlara karşı değiliz.Yapılmasından yanayız. kanuna ve mevzuata uygun olarak. Aksi takdirde bu bir turizm halidir. Buna da çok talep var, dünyada olduğu gibi bizim de bu talebimiz var ve bu talepten faydalanmamız gerekiyor..” söz konusu.

malkara-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu