Ekonomi

7 başlıkla bu hafta nasıldı?

Geride kalan bir hafta, küresel piyasalar için enflasyon göstergeleri ve para politikası patikası açısından kritik gelişmelere sahne olurken, yurt içi piyasalarda mevduat faizlerinin 20 yılın en yüksek seviyesine çıkması ve para korumalı faiz limitinin kaldırılması gibi gelişmeler yaşandı. mevduatlar gündeme geldi.

İşte geçen haftaki 7 isim…

1- Erdoğan açıkladı: Doğalgaz ve elektrikte indirim

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Nisan ayında elektriği yüzde 15 azaltacağız. Nisan ayı itibarıyla sanayide kullanılan doğalgazda yüzde 20 indirim yapıyoruz.”

2- Mevduat faizi 20 yılda zirve yaptı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre 24 Mart haftası itibarıyla 3 aya kadar vadeli mevduat faiz oranı yüzde 28,10 oldu. 2003.

3- Döviz tasarruflu mevduat hesaplarındaki faiz tavanı kaldırıldı

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Hazine destekli Döviz Korumalı Mevduat hesaplarında faiz tavanı kaldırıldı. KKM’lerde asgari faiz oranı politika faizinde olacak ve üst limiti banka belirleyecek.

4- Norveçli şirket Kuzey Irak’ta petrol üretimini durdurdu

Irak hükümetinin Kerkük-Ceyhan hattından petrol sevkiyatını kesmesinin ardından Norveçli enerji şirketi DNO, Kuzey Irak’taki petrol üretimini durdurmaya başladı.

5- Fed’in takip ettiği enflasyon göstergesi beklentilerle uyumlu.

Fed’in enflasyon görünümü açısından takip ettiği gösterge olan PCE deflatöründe Şubat ayı verileri yayınlandı.
ABD’de PCE deflatörü Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi, artışın aylık bazda yüzde 0,3 olması yönündeydi.

6- Euro bölgesi çekirdek enflasyonunda yeni rekor

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre Mart ayında Euro Bölgesi’nde enflasyon yüzde 0,9, yıllık enflasyon ise yüzde 6,9 ​​arttı. Bloomberg anketindeki medyan beklenti aylık yüzde 0,9 ve yıllık yüzde 7,1 oldu. Çekirdek enflasyon yüzde 5,7 ile rekor seviyeye ulaştı.

7- Alibaba’dan tarihinin en kritik yeniden yapılanma kararı

Alibaba Group, yeni bir yapılanmayla 220 milyar dolarlık imparatorluğunu altı ana birime ayırmayı planladığını açıkladı. Bölünecek şirketlerin her birinin bir yönetim kurulu olacağını açıklayan Alibaba, bu şirketlerin halka arzını da değerlendireceklerini bildirdi.

haberhonaz.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu